Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ashermanov syndróm a špinenie. Ako sa mi ráta cykus?

Zodpovedané
Snažíme saZdravie a choroby (A - Z)
27. apr 2020

Dobrý deň,

mám zistený Ashermanov syndróm plus nepriechodné vajcovody. Po druhej Hsk už úplne odstránené zrasty a zavedené vnútorné teliesko Arianna na asi 4 m.

Mám nasadenú liečbu, lebo sliznica nechce rásť, ledva 3 mm.

Keď je tam to teliesko, tak vie sliznica aj narásť?

Môže byť iná menštruácia s telieskom?

Špiniť som začala 11.4 a až 18.4 mi prišla výraznejšia krv už na 4 dni.

Mám prvý deň cyklu rátať až 18.4?

Predtým ako mi bol zistený Ashermanov syndróm, tak som mala len špinenie ledva 3 dni. A teraz týždeň špinenie a krv až po týždni.

Ďakujem

Dobrý deň,

všeobecne všetky preparáty bez hormónov, pôsobiace prostredníctvom medi, fungujú na rovnakom princípe. Rozdiel je iba v ich veľkosti a tvare. Pri všetkých bezhormónových telieskach - či už meď, zinok alebo zlato platí spoločný vedľajší účinok a to vplyv na intenzitu menštruačného krvácania, konkrétne intenzitu krvácania predlžujú.

Pacientky pred zavedením upozorňujem na tento fakt. Vy ste zároveň po operácii, čiže predpoklad krvácania je vysoký. Pri telieskach bez hormónov je sliznica maternice schopná cyklicky narásť. Teliesko sa avšak zavádza skôr na prevenciu opätovného vzniku zrastov, než na podporu rastu sliznice. Existujú rôzne schémy liečby ako rast sliznice nabudiť.
Predpokladám, že Vám dodatočne bola nasadená hormonálna liečba, ktorá by práve tomuto mala napomôcť. Z otázky nie je zrejmé, či sa snažíte o počatie. Ak by tomu tak bolo, po ukončení liečby telieskom možno podporiť rast sliznice, ak sliznica naďalej nie je schopná narásť, aj inými preparátmi - príkladne rastovým faktorom.

Prvý deň cyklu označujeme vždy až deň krvácania jasne červenou krvou.

S pozdravom


MUDr. Lenka Lapides
mail: lenka.lapides@iscare.sk