Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
Zodpovedané

Čo mám robiť, užívať, jesť a piť pred a po KET, aby to vyšlo?

29. nov 2019

Dobrý deň,

absolvovala som prvé IVF a na 5. deň od punkcie mi bola vložená blastocysta (ET). Nevyšlo to. Som úplne zdravá a všetky výsledky mám v poriadku. Muž má pomalšie spermie a má ich menej. Preto sme podstúpili IVF.

Doma mám 6 ročné dieťa, ktoré bolo počaté prirodzene. Ale to mám s predchádzajúcim mužom.

Tento mesiac ma čaká KET. Lekárka mi dala Estrimax 3x denne od 1. dňa menštruácie na podporu sliznice. V letáku som čítala o menopauze a všelijakých vedľajších účinkoch.

Aký je Váš názor?

Nasadila som si Femibion 1 a Gynex kvapky.

Čo mám robiť, užívať, jesť a piť pred a po KET, aby to vyšlo?

Je pravda, že po KET sa nesmie kofeín, teda ani káva a ani čierny čaj?

Môžem mať do KET pohlavný styk?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príprava sliznice pred vkladom môže prebiehať podľa viacerých protokolov. Pri tzv. medikovanej príprave, čo je i váš prípad sa Estrimax nasádza od 1. dňa menštruačného cyklu, pričom dávkovanie je individuálne. Dávka 3x1 tbl s obsahom 2 mg estradiolu denne je štandardná. Estradiol slúži na vybudovanie, teda rast sliznice. V tomto prípade je v podstate vyblokovaná vaša vlastná ovulácia, po ktorej prirodzene nastáva sekrečná premena endometria pomocou hormónu progesterónu. V prípade medikovanej prípravy s estradiolom sa gestagén progesterón nasádza po ultrazvukovej kontrole, pri ktorej lekár kontroluje výšku a kvalitu sliznice. Ak je všetko v poriadku gestagén sa pridáva do liečby najčastejšie vo forme vaginálnych tabliet, resp. injekcií. Vklad časujeme na 6. deň od pridania progesterónu. Liečba sa postupne vysádza až v gravidite na konci 1. trimestra, každé reprodukčné centrum má však vlastné overené postupy. Väčšina pacientok toleruje medikovanú prípravu bez väčších subjektívnych ťažkostí. Po transfere môžte piť kávu bez obmedzení, rovnako tak čierny čaj. V prípade gravidity je dobré znížiť príjem kofeínu na 2x denne. Neexistujú žiadne overené rady, čo jesť a nejesť v období okolo transferu, pred vkladom v podstate nie je zakázané nič. Po pozitívnom tehotenskom teste je dobré vyhnúť sa konzumácii surových vajíčok a mäsa (tatarák, sushi, neprepečené steaky..), mäkké nepasterizoavné syry ako je feta, ale i bryndza. Tieto potraviny môžu tehotné ženy ohroziť listeriózou. Jedná sa o infekčné ochorenie, ktoré môže spôsobiť poškodenie plodu v maternici. V princípe úspech transferu nezávisí od potravín, ktoré žena príijma. Pohlavný styk pred vkladom možný je, po vklade minimálne 7 dní je vhodné sa mu vyhnúť. Jednoduchá rada na záver je, snažte sa byť v psychickej pohode a hoci to nie je ľahké, nie je dobré sa príliš upnúť na výsledok celého procesu.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková