Čo znamená, keď mám vysoko sliznicu?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý deň,

mám 39 rokov a som v časnom prechode. Mala som veľmi silnú menštruáciu a musela som ísť na ženské. Doktorka mi povedala, že mám príliš vysoko sliznicu, a preto mám takú silnú menštruáciu.

Čo to znamená?

Ako sa mi dá pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ vo veku 39 rokov máte problémy s menštruačným krvácaním je nutné vykonať diagnostiku. Počas menštruačného krvácania je potrebné odobrať krvné odbery a stanoviť ženské pohlavné hormóny.

Pokiaľ takéto vyšetrenie poukazuje na narušenú funkciu hormónov, treba odlíšiť od seba pojmy predčasné ovariálne zlyhávanie (funkcia vaječníkov pred 40. rokom ženy je narušená, takéto vaječníky neprodukujú dostatočné množstvo hormónov a neuvoľňujú sa z nich pravidelne vajíčka) a predčasná menopauza (kedy žena menštruáciu už nemá).

Vysoko postavená sliznica môže byť spôsobená rôznymi príčinami (polypy, obezita, hormonálne poruchy, cukrovka a mnohé iné). Pokiaľ je krvácanie veľmi silné a sliznica je nepravidelná a vysoká, treba zvážiť vykonanie takzvanej hysteroskopie a kyretáže, kedy sa kamerou pozerá do dutiny maternice a takto zhrubnutá sliznica sa "lyžičkou" zredukuje, zároveň sa sliznica v laboratóriu vyšetrí. Ak doposiaľ boli všetky vyšetrenia v poriadku a sliznica je rovnomerne ohraničená, možno počkať, sliznicu ultrazvukom kontrolovať a pokúsiť sa o hormonálnu liečbu.

S pozdravom