Dá sa otehotnieť so syndrómom polycystických ovárií?

Zodpovedané
24. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Je možné otehotnieť so syndrómom polycystických ovárií?

Aká liečba mi môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

syndróm polycystických ovárií (môžte sa dočítať o používanej skratke PCOS) je najčastejšou príčinou porúch menštruačného cyklu v zmysle predĺženého alebo nepravidelného cyklu a neplodnosti v dôsledku chýbajúcej ovulácie.

Diagnostikujeme ho na základe rozhovoru s pacientkou, ktorá sa najčastejšie sťažuje na veľmi nepravidelný menštruačný cyklus, na základe ultrazvukového obrazu vaječníkov s veľkým množstvom folikulov a hormonálneho profilu pacientky, resp. vonkajších príznakov, akými sú zvýšené ochlpenie, akné či obezita.

Ako som spomínala, príčinou neplodnosti je anovulácia, ktorú vieme odsledovať pomocou tzv. folikulometrie, pri ktorej pomocou ultrazvukového vyšetrenia približne okolo 10. až 13. dňa cyklu nevidíme rastúci dominantný folikul, z ktorého by sa po ovulácii uvoľnilo vajíčko pripravené k oplodneniu. V prípade, že sa žena chce pokúsiť o graviditu, liečba spočíva v indukcii ovulácie pomocou tabletiek klomifencitrátu, ktoré treba užívať od 3. do 7. dňa cyklu, následne, pokiaľ je približne na 10.-13. deň cyklu prítomný ovulačný folikul. V takom prípade je vhodné vyvolať ovuláciu a následne poučiť pacientku, resp. pár o plánovanom pohlavnom styku.

Popísanú liečbu môže riadiť i váš gynekológ, mal by si však byť istý, že sa vo vašom prípade naozaj jedná o PCOS, inak je dobré vylúčiť iné príčiny neplodnosti, najmä nepriechodnosť vajíčkovodov.

Indukciu ovulácie je vhodné zopakovať maximálne 3-krát, pokiaľ sa vám napriek liečbe nedarí otehotnieť, treba sa obrátiť na lekárov v centre asistovanej reprodukcie. K dispozícii je taktiež chirurgická liečba - laparoskopický drilling vaječníkov, pri ktorom tenkou ihlou narušíme povrch vaječníka, čím sa uvoľní jeho hrubý obal typický pre PCOS a k ovulácii môže dôjsť. V prípade, že by sa žena neusilovala otehotnieť, je dobré ju nastaviť na dlhodobú hormonálnu antikoncepčnú liečbu.

Ak však antikoncepciu nechce alebo nemôže užívať, je na mieste využitie gestagénov v 2. polovici cyklu, aby došlo ku odkrvácaniu zo spádu, čo poskytuje ochranu pred hyperpláziou (laicky zhrubnutím ) sliznice až rozvojom karcinómu.

Vo vašom prípade pri syndróme polycystických vaječníkov vám taktiež radím užívať kyselinu listovú.

Veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková