Doktorka vidí plod, ale nemá odozvy. Môže sa to ešte zmeniť?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

v januári som v 9. týždni podstúpila kyretáž, lebo plod sa nevyvinul - anembryomola. Teraz som tehotná opäť. Pravdepodobne 6. týždeň. Doktorka mi dnes povedala, že plod tam je, ale nemá žiadne odozvy.

Je možné, že sa to ešte zmení?

Som už z toho zúfalá.

Je možné, že v tak krátkom čase sa niečo také zopakuje 2x?

V čom môže byť problém?

Môže sa to stať aj pri treťom tehotenstve?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

6. týždeň je akurát týždňom, kedy by sme mali dobre vidieť plod na ultrazvuku a taktiež by sme mali pomaly vidieť srdiečko - pokiaľ je menštruácia pravidelná. V prípade, že tomu tak nie je, osobne odporúčam kontrolu za týždeň, kedy viem stav porovnať a v 7. týždni očakávam jednoznačne, že srdcovú aktivitu uvidím.

Bohužiaľ je možné, že sa plod 2x po sebe nemusí vyvíjať. Až 30% skorých tehotenstiev sa môže prestať vyvíjať.
Zatiaľ Vám odporúčam vyčkať, keďže je ešte veľmi skoro a na základe 1 ultrazvuku v 6. týždni, nie je vždy možné povedať či sa pozeráme skoro alebo nález znamená, že sa tehotenstvo nevyvíja dobre.

Pokiaľ sa opakovane stáva (3 a viac krát), že sa tehotenstvo nevyvinie správne a odíde tak odporúčame diagnostiku:

  • vyšetriť maternicu (napr. odchýlka tvaru maternice, krčku maternice, myómy)
  • hematologické vyšetrenie
  • endokrinologické vyšetrenie
  • genetické vyšetrenie
  • infekcie
  • imunologické vyšetrenie

S pozdravom