Je ešte iná možnosť ako splodiť dieťa okrem umelého oplodnenia?

Zodpovedané
27. máj 2020

Dobrý deň,

mám 32 rokov a PCOS. O dieťa sa snažíme už 5 rokov.

Pred 2 rokmi som bola na dvoch insemináciach, žiaľ boli neúspešné. Moja gynekologička mi odporúča umelé oplodnenie. S tým ale nie som stotožnená.

Je ešte nejaká iná možnosť ako otehotnieť bez toho, aby som musela ísť na umelé oplodnenie?

Raz pred ôsmimi rokmi sa mi otehotnieť podarilo, no potratila som v 6. - 8. týždni. Dodnes neviem či to nebolo náhodou mimomaternicové tehotenstvo.

Už asi 3 roky beriem pravidelne Duphaston od 15 DC. Menštruáciu mám už len 3 dni.

Ďakujem

Dobrý deň,

5 rokov je dlhá doba. Pozitívne je, že napriek PCOS máte pomocou Duphastonu pravidelnú menštruáciu. Nespomínate, aká diagnostika bola u Vás robená.
Pri PCOS možno skúsiť stimulácie pomocou Letrozolu (off label use liečba) v kombinácii s vyvolaním ovulácie.

Nepredpokladám, že sa pred 8 rokmi jednalo o mimomaternicové tehotenstvo - mimomaternicové tehotentvo je skôr vzácnosťou a pochybujem, že by odišlo samé bez akýchkoľvek problémov. Isto by neodkrvácalo, keďže sa nenachádza v maternici ale mimo maternice.

Ťažko sa píšu odporúčania, keďže nepoznám Vašu anamnézu ale musím skonštatovať, že po 5 rokoch snaženia sa prikláňam k názoru Vašej gynekologičky. Odporúčam návštevu centra asistovanej reprodukcie. Nemusíte sa hneď rozhodnúť podstúpiť umelé oplodnenie, som názoru, že umelé oplodnenie by sa malo odporúčať až keď je pár na to pripravený a už nechce ďalej čakať. Nemá zmysel Vás nútiť. Asistovaná reprodukcia sú elektívne zákroky, čiže všetko čo podstúpite je na Vaše želanie mať dieťatko.

5 rokov snaženia, neznamená, že motyka nemôže vystreliť ale väčšinou páry chcú vedieť ich šance štatisticky. Či si myslíme, že to môže vyjsť a tam treba povedať, že čím sa pár dlhšie snaží bezúspešne, tým štatisticky nádej klesá.

K faktu, že sa Vám podarilo pred 8 rokmi otehotnieť - je to poľahčujúca okolnosť keď vieme, že sa podarila tehotnosť ale v konečnom dôsledku treba konštatovať, že od podarenia sa otehotnieť do stavu, kedy máte dieťa v náručí nás delí 9 mesiacov. Ja osobne som názoru nie len otehotnieť ale hlavne vynosiť zdravé tehotenstvo a to sa zatiaľ u Vás nestalo.

Taktiež treba povedať, že pred 8 rokmi sme boli všetci mladší a za dekádu sa toho môže veľa zmeniť. Možno tvrdá realita ale realita.

S pozdravom