Je metóda ICSI bezpečná metóda oplodnenia pri zlej morfológii spermií?

Zodpovedané
1. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom metódy ICSI. O dieťa sa snažíme tri roky a moje vajcovody sú nepriechodné.

Je metóda ICSI bezpečná metóda oplodnenia pri zlej morfológii spermií?

Odporúčate aj metódu MACS k tomu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ICSI je tzv. mikromanipulačná metóda, pri ktorej embryológ pod mikroskopom tenkou ihličkou zavedie vždy jednu vybranú spermiu priamo do vajíčka cez zonu pellucidu, ktorá predstavuje akýsi obal vajíčka.

Primárne sa používa vtedy, pokiaľ predpokladáme, že spermie nemajú dostatočnú schopnosť penetrovať do vajíčka, najmä pokiaľ je v spermiograme asthenozoospermia (pomalé spermie), oligozoospermia (koncentrácia spermií je pod 15 mil. na 1 ml) alebo máme spermie získané chirurgickou operáciou napr. pri obštrukčnej azoospermii (v ejakuláte nie sú vôbec žiadne spermie z dôvodu nepriechodnosti semenovodov), pred genetickým vyšetrením embryí, samozrejme je možné jej využitie i pri zlej morfológii spermií a pod.

Iným dôvodom pre využitie ICSI je taktiež nízky počet vajíčok získaných pri odbere. Cieľom je teda získať maximálny počet embryí, nakoľko týmto spôsobom sa podľa štatistík oplodní zhruba 80% oocytov v porovnaní 65% oplodnenými oocytmi bez použitia ICSI. Bolo realizovaných viacero výskumov ohľadne bezpečnosti ICSI metódy a tie, ktoré máme zatiaľ k dispozícii dokazujú, že vývoj týchto detí je veľmi podobný ako u detí po spontánnom oplodnení.

MACS znamená magnetickú separáciu spermií, pri ktorej selektujeme defektné spermie, ktoré sú síce tiež schopné oplodniť vajíčka, ale po 3. dni kultiváce väčšinou dochádza k spomaleniu až zastaveniu vývoja týchto embryí. Indikáciou k použitiu MACS je väčšinou zlý výsledok spermiogramu.

Obe metódy sú často využívané a bezpečné, v rámci cyklu sa môžu k ICSI využiť spermie separované technikou MACS.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková