Je možné otehotnieť s 3% morfologicky dobrými spermiami?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň

podľa WHO je morfológia spermii v poriadku, ak je to minimálne 4%.

Je to naozaj dostatočný počet, ak 96% spermií je zlých na oplodnenie?

Nie je to príliš málo?

Môj muž má len 3%. Lekárka v centre nám povedala, že je to na hranici a dá sa s tým otehotnieť. Len to bude dlhšie trvať. Pojem "dlhšie" je samozrejme pre každého iný časový rámec.

Je naozaj možné otehotnieť s tak malým počtom morfologicky dobrých spermií?

Ďakujem

Dobrý deň,

zhoršená morfológia spermií sa odborne označuje ako tzv. teratozoospermia. Väčšina mužov má pri vyšetrení spermiogramu práve takýto nález. Presne ako vám povedala vaša lekárka, 3 % morfologicky správnych spermií sa považuje iba za hraničný nález a s takým spermiogramom je možné otehotnieť i spontánne, pretože na oplodnenie vajíčka stačí jedna kvalitná spermia. Obdobie, za aké sa vám podarí otehotnieť sa nedá určiť iba na základe toho, že pri vyšetrení spermiogramu vyšla teratozoospermia. V centre asistovanej reprodukcie existujú viaceré testy na podrobnejšie vyhodnotenie kvality spermií, akými je vyšetrenie DNA fragmentácie spermií, oxidačný stres spermií či vyšetrenie protilátok, ktoré by partner event. mohol vytvárať voči vlastným spermiám. Tvorba nových spermií trvá približne 3 mesiace. Na zlepšenie kvality spermiogramu je vhodné vyhýbať sa cigaretám a celkovo nezdravému životnému štýlu, pomôcť by mohli preparáty s obsahom inozitolu, L-karnitínu a kyseliny listovej, prípadne doplniť i vitamín C, zinok, selén či koenzým Q10.
Prajem vám veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková