Je možné, že mi Clostilbegyt uškodil natoľko, že nemávam kvôli nemu teraz ovuláciu?

Zodpovedané
27. apr 2020

Dobrý deň,

s manželom sa snažíme už tretí rok o bábätko. V septembri 2018 som potratila v 6. týždni, následne podstúpila kyretáž. Po kyretáži sme si dali 3 mesiace pauzu od snaženie a od tej doby sa nám nezadarilo.

V novembri minulého roku sme začali chodiť do Sanatória Helios, podstúpili vstupné testy. Manžel bol so spermiogramom ok a ja tiež. Akurát mi zistili mierne PCO.

Boli sme aj na genetické vyšetrenie a aj na vyšetrení štítnej žľazy a všetky výsledky boli v poriadku. V Heliose som dva cykly po sebe mala nasadený Clostylbegit, kvôli tomu, že sme chceli podstúpiť insemináciu. Avšak tabletky mali na mňa opačný účinok a na ultrazvukových kontrolách som ani raz po týchto tabletkách nemala dominantný folikul, takže sme sa k IUI nedopracovali.

Tento mesiac som mala brať dvojnásobnú dávku, ale dohodli sme sa s doktorom, že keď to dva cykly nezabralo skúsim ich nebrať a uvidíme, nakoľko sme sa s manželom ocitli v situácii, že sme museli ostať v dvojtýždňovej karanténe a nedostala som sa na kontrolu. Neviem ako to bolo tento mesiac. Meriam si bazálnu teplotu a podľa nej mám pocit, že ovulácia neprebehla. Beriem Inofolic 2x denne a zdá sa mi, že mi výrazne predĺžil cyklus.

Naposledy som mala dominantný folikul v januári tohto roku. Potom mi pichli Pregnyl, ale ani to nezabralo.

Je možné, že mi Clostilbegyt uškodil natoľko, že nemávam kvôli nemu teraz ovuláciu?

Viete mi poradiť ako ďalej postupovať?

Už som z toho naozaj zúfalá, že nám nikto nevie pomôcť.

Ďakujem za Vašu odpoveď

Dobrý deň,

diagnóza mierne PCO neexistuje. Môžem mať podozrenie na toto ochorenie, ktoré testy ešte jednoznačne nepotvrdili alebo mám toto ochorenie potvrdené.

Pri syndróme polycystických vaječníkov ovulácia bez liekov prebieha zriedkavo alebo neprebieha vôbec. Pokiaľ sme si touto diagnózou istí, zvyčajne je nevyhnutné nasadiť liečbu na vyvolanie ovulácie. Existuje viacero dostupných liekov, jedným z nich je aj Clostillbegyt. V súčastnosti už ale Clostillbegyt nie je liekom prvej voľby pri PCO ale je ním Letrozol.

Liečba sa zahajuje na vlastnú zodpovednosť pacientky, keďže tento liek ešte nebol oficiálne na liečbu PCO legislatívne povolený. Letrozol sa častejšie používa pri liečbe rakoviny prsníka, samozrejme v inom dávkovaní a iných liečebných schémach. Pri Clostillbegyte sa štandardne začína s nižšou dávkou a pri neúspechu sa dávka postupne zvyšuje. Predpokladám, že folikul nenarástol, lebo ešte nebola u Vás stanovená postačujúca dávka tohto lieku.

Predĺženie cyklu v dôsledku užívania Inofolicu hodnotím ako priazdnivé.

S pozdravom