Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je nutné pred ďalším IVF absolvovať vyšetrenia na reprodukčnej imunológii?

Zodpovedané
Centrum asistovanej reprodukcieIVF softNeplodnosťUmelé oplodnenie
20. jan 2020

Dobrý deň,

sme pacientmi Vašej kliniky a po viac ako ročnej prestávke sme sa rozhodli absolvovať ešte jeden cyklus IVF. Pred posledným IVF som bola liečená na reprodukčnej imunológii a dlhodobo som užívala Medrol kvôli bunkovej imunite voči spermiám a trofoblastu, zvýšeným NK bunkám.

Medrol som užívala asi 11 mesiacov. Výsledky sa mi upravili a až potom som absolvovala IVF. Tehotenstvo však bolo neúspešné (1. vklad biochemické, 2. vklad včasný potrat - pred potvrdením tehotenstva sonom).

Je nutné pred ďalším IVF absolvovať vyšetrenia na reprodukčnej imunológii?

Už nechcem užívať Medrol. Výsledky sa síce upravil, ale k zdarnému tehotenstvu nepomohol a mala som z neho nežiadúce účinky.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

liečba imunologickej príčiny neplodnosti býva, bohužiaľ častokrát zdĺhavá a pacientkami nie veľmi dobre tolerovaná kvôli nežiadúcim účinkom použitej liečby. Naviac jej skutočný efekt je sporný.

Okrem kortikoidov (Prednison, Medrol) je niekedy ešte pred embryotransferom, po ňom a taktiež v v gravidite indikované podávanie tzv. intravenóznych (vnútrožilových) intralipidov v infúznej podobe. Ich efekt spočíva v protizápalovom pôsobení pri imunologicky podmienenej poruche plodnosti a sú alternatívou pre pacientky, u ktorých sa z nejakého dôvodu neodporúča podávanie kortikoidov.

Pred ďalším IVF cyklom nie je vyslovene potrebné absolvovať opätovné vyšetrenie v ambulancii reprodukčnej imunológie.

Pokiaľ ste v minulosti boli nastavená na imunologickú liečbu pred IVF cyklom, je možné odobrať vám krv na kompletné vyšetrenie parametrov reprodukčnej imunológie v našom centre pri najbližšej návšteve a na základe výsledkov vyšetrení sa rozhodne o ďalšom postupe, resp. kontrolnom vyšetrení. Ak budú výsledky v poriadku, nie je potrebné toto vyšetrenie opakovať.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková