Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
Zodpovedané

Je operácia dermoidu náročná?

29. nov 2019

Dobrý deň,

o týždeň idem na operáciu dermoidu na vaječníku. Má 7 cm. Operácia bude rezom cez bikiny a bude v celkovej anestéze. Bojím sa toho lebo nikdy som nemala žiadnu op. Rodila som ale prirodzene.

Je to náročná operácia?

Ako dlho bude trvať?

Doma nechávam malú dcérku a to neprospeje mojej psychike. Na operáciu musím ísť, lebo to rýchlo začalo rásť. Mám k tomu dýchavičnosť a krátky dych.

Neberiem žiadne lieky. Len mi ukázali relax cvičenia a dýchanie do sáčku. Niekedy mám pocit nedostatku vzduchu a musím zhlboka dýchať.

Je bezpečná takáto operácia v spojitosti s touto chorobou?

Za odpoveď ďakujem

Zdravím vás,

dermoid je nezhubný nádor vaječníka, ktorý vzniká zo zárodočných buniek, preto môže obsahovať rôzne tkanivá, ako napríklad maz, chlpy alebo vlasy, zuby, chrupavky apod. Náročnosť operačného výkonu závisí od mnohých faktorov, ako je veľkosť tumoru, jeho presná lokalizácia či zvyšok funkčného nepoškodeného tkaniva vaječníka a od pomerov v malej panve (napr. zrasty). Laparotomický prístup rezom je pohodlnejší, operatér pri ňom môže lepšie manipulovať s vaječníkom a taktiež je menšie riziko poškodenia cysty a vylúčenie jej obsahu do dutiny brušnej. Samotná operácia obnáša riziká bežnej operácie. Ak viete, že reagujete stresovejšie na rôzne záťažové situácie, relaxačné cvičenia pred operáciou určite nie sú na škodu.
Držte sa!


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková