Je prerušovaná menštruácia pri snažení o dieťa v poriadku?

Zodpovedané
5. jan 2020

Dobrý deň,

posledných 6 mesiacov mám problém s menštruáciou. Dva dni je krvácanie normálne, potom 1 deň absolútne vynechá. Ani špinenie nie je prítomné a následne sa znovu objaví krvácanie v slabšej intenzite. To trvá asi ďalších 5 dní. Snažíme sa aj o tehotenstvo, neúspešne.

Je vhodné vyšetriť hormonálny profil alebo sú vhodné aj iné vyšetrenia?

Takúto prerušovanú menštruáciu som predtým nikdy nemala.

O čo by sa mohlo jednať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri nepravidelnosti menštruačného cyklu a zmenách charakteru krvácania je vhodné pátrať po príčine. Pri popísanom slabom špinení v nadväznosti na predchádzajúce menštruačné krvácanie ide zvyčajne o funkčnú poruchu v rámci menštruačného cyklu.

Odber krvi na vyšetrenie hormonálneho profilu je základ. Dôležité je i ultrazvukové vyšetrenie (charakter sliznice, prípadne polyp či myómy maternice, sledovanie ovulácie), prípadne hysteroskopia a odberom vzorky sliznice na histologické vyšetrenie.

K vylúčeniu zápalových ochorení je možné realizovať odbery z krčka maternice. Skúste sa o vašom probléme poradiť s vaším gynekológom a dohodnite sa na diagnostickom postupe.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková