Mala som si po embryotransfere hneď ľahnúť?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

v pondelok som bola na punkcii a pravdepodobne som tam prechladla. Po 5. dňoch (v sobotu) som mala robený ET. Mám nádchu a zapchatý nos. Teplotu nemám.

Môže to ovplyvniť uhniezdenie?

Je vyššia pravdepodobnosť, že sa podarí prvé IVF?

Včera po ET, ktorý trval asi 3 minúty mi lekár povedal, že môžem vstať a ísť domov. Nenechal ma ani chvíľu ležať.

Je to v poriadku?

Nemohlo sa embyo vyplaviť?

S mužom sme išli na obed a do obchodu, potom som si išla na dve hodinky domov ľahnúť.

Nemala som si ísť hneď ľahnúť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

to, či sa uhniezdenie embrya po vklade podarí nezávisí od toho, či ste hneď po transfere ležali alebo nie.

Zvyčajne po vklade necháme pacientku ešte 15 minúť ležať, no nevidím v tom problém, ak to u vás tak nebolo.

Platí, že po vložení embrya sa môžte v podstate správať ako inokedy. Nie je vôbec nutné ležať doma v posteli, naopak, je dobré, ak má žena bežný režim, veľmi sa nesústredí na výsledok tehotenského testu a nechá veciam skôr voľný priebeh.

Neodporúča sa však mať pohlavný styk približne 7-14 dní (teda do výsledku tehotenského testu), nedvíhať ťažké predmety a vyhnúť sa náročným fyzickým aktivitám (beh, skákanie a pod.), taktiež saunám, bazénom, kúpeľu vo vani atď. kvôli riziku infekcie.

Pokiaľ máte nádchu, bolo by lepšie sa viac šetriť, aby nedošlo až k vývoju horúčky či k zhoršeniu celkového stavu.

Všeobecne neplatí, že pri prvom IVF cykle má žena vyššiu šancu otehotnieť. Je to veľmi individuálne.

Veľmi vám držím palce, aby bol váš tehotenský test pozitívny.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková