Mám cystu a bolesti v ľavom vaječníku. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
18. dec 2020

Dobrý deň,

v predošlom cykle sa mi vytvorila 4,5 cm cysta na pravom vaječníku, ktorá ale odišla s menštruáciou. V tomto cykle (15 DC) mi našla lekárka malú, 2,8 cm cystu na ľavom vaječníku.

V pravom prebehla ovulácia (potvrdená BT a folikulometriou). Od ovulácie mám slabšie bolesti v ľavej strane podbruška, lekárka ma uistila, že tieto bolesti sú poovulačné, úplne v poriadku a že malá cysta určite odíde sama ako tá väčšia v predošlom cykle. Lekárka tiež nevylúčila, že došlo k oplodneniu, keďže bolo na ultrazvuku vidieť vysoko narastenú sliznicu maternice. "Ovulačné" bolesti však nezmizli, od 12 DZ pociťujem slabšiu ťahavú bolesť v ľavom vaječníku. Bolesti nie sú nepretržité, analgetiká nepotrebujem, cítim ich len keď napr. vstávam zo stoličky, alebo pri prudšom pohybe.

Môže tieto bolesti spôsobovať tak malá cysta?

Alebo môžu naozaj svedčiť o uhniezďovaní?

Mám opäť zájsť k lekárke, napriek tomu, že ma pred dvoma dňami uistila, že všetko je v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

myslím si, že nie je nutná toho času žiadna intervencia. Samozrejme môže bolesti spôsobovať aj táto takmer 3 cm cystická. Ak by sa však bolesti stupňovali vyhľadajte lekára.

Dr. Rybanska