Mám šancu otehotnieť, keď mi menzes meškáva a potom ho mám aj 25 dní vkuse?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý večer,

mám 22 rokov a ženské problémy mám od 10 rokov. Menštruácia mi niekedy mešká aj 2 mesiace. Potom ju mám vkuse aj 25 dní. Brala som už hormóny, antikoncepciu.

Pred pár rokmi mi zistili polycystické vaječníky, ale teraz už ich nemám.

Mám šancu otehotnieť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pre polycystické vaječníky je typický nepravidelný menštruačný cyklus, ultrazvukový nález vaječníkov s bohatou zásobou folikulov a odchýlky v hormonálnom obraze ženy.

Ak sa žena nesnaží otehotnieť, tak je vhodné ju nastaviť na hormonálnu antikoncepciu. Pokiaľ však teraz otehotnieť chcete a nedarí sa vám, príčinou sú zrejme anovulačné cykly. Tzn. že v čase, kedy by malo dôjsť k prasknutiu folikulu a uvoľneniu vajíčka k tomu nedochádza a krvácať začnete až po dlhšej dobe zo spádu.

Vo vašom prípade je možné jednoduchým ultrazvukovým vyšetrením odsledovať či k ovulácii dochádza.

Ak nie, existujú lieky na podporu rastu ovulujúceho folikulu, ktoré vám môže prepísať i váš gynekológ, samozrejme po vylúčení iných príčin neplodnosti.

Po 3 neúspešných cykloch takejto liečby je však už vhodná konzultácia na klinike asistovanej reprodukcie.

Čo sa týka dĺžky krvácania, ktorú popisujete až 25 dní, je na mieste pátranie po organickej príčine a tomu prispôsobiť liečbu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková