Mám si dať pichnúť vyvolávačku?

Zodpovedané
29. okt 2019

Dobrý deň,

mám PCOS a môj cyklus je okolo 30 - 35 dní. Poslednú menštruáciu som mala 28.8.2019.

S manželom sme navštívili centrum asistovanej reprodukcie a doktor mi predpísal od ďalšej menštruácie Clostilbegyt. Lenže menštruácia mi zatiaľ neprišla.

Mám si dať pichnúť vyvolávačku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vzhľadom na takto dlhý cyklus je na mieste gynekologické vyšetrenie, kde vám gynekológ ultrazvukovým vyšetrením skontroluje výšku sliznice a vaječníky,

odoberie tehotenský hormón a vyvolá menzes ako píšete injekciou.

Pre PCOS je typické, že cykly sú anovulačné a dlhé, resp. veľmi nepravidelné a napokon krvácate zo spádu, nie v dôsledku sekrečne zmenenej sliznice po ovulácii, ktorá u vás chýba.

Preto do budúcnosti je na zváženie preventívne podávanie gestagénu, napr. Duphastonu približne od 16. dňa menštruačného cyklu na 10 dní.

Po vysadení liekov by ste mali začať krvácať do asi 4 dní a od 3. dňa môžte začať s liečbou Clostilbegytom.

Takéto podávanie gestagénu v 2. polovici cyklu slúži aj na ochranu sliznice pred jej neúmerným rastom, tzv. hyperpláziou.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková