Manžel má zhoršený spermiogram. Máme podstúpiť IVF alebo IUI?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý deň,

manžel má zhoršený spermiogram.

Máme podstúpiť IVF alebo IUI?

Koľko sa platí za IVF?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko odpovedať na vašu otázku, pretože nepíšete ako až veľmi zlý je partnerov spermiogram. Existujú totiž ľahšie odchýlky, akou je naríklad teratozoospermia (počet i pohyblivosť spermií je v poriadku, ale horšia je morfológia - teda tvar a vzhľad spermií pod mikroskopom). Teratozoospermia je spermiogram, ktorý má väčšina mužov a pri takejto odchýlke je šanca na spontánne otehotnenie alebo pri inseminácii pomerne vysoká.

Iné poruchy, akými je oligozoospermia (znížený počet spermií v ejakuláte) alebo asthenozoospermia (zlá aktívna pohyblivosť spermií) alebo ich rôzne kombinácie (napríklad oligo-astheno-teratozoospermia) či dokonca azoospermia (žiadne spermie nie sú prítomné v ejakuláte) sú už závažné odchýlky, ktoré treba riešiť v centre asistovanej reprodukcie. Niekedy sa spermiogram môže po určitej dobe (ideálne 3 mesiace) zlepšiť, no niekedy nie. V prípade teratozoospermie a ľahkej oligozoospermie je možné vyskúšať insemináciu, ale v prípade ťažkej oligozoospermie, asthenozoospermie či ich kombinácii je ideálnym riešením umelé oplodnenie + ICSI (intracytoplazmatická injekcia spermie do vajíčka).

3 IVF cykly sú čiastočne hradené pacientkam poisteným v jednej z 3 zdravotných poisťovní na Slovensku, pričom horná veková hranica je do dosiahnutého 39. roku (38 rokov a 364 dní). Podľa aktuálnych informácií by sa však táto hranica mohla v najbližšej dobe posunúť do dosiahnutého 40. roku života (39 rokov a 364 dní).

Úhrada zdravotnej poisťovne na 1 IVF cyklus je 1100 eur. Je však potrebné, aby si pár priplatil za lieky a prípadne konkrétne metódy v rámci IVF po dohode s lekárom z centra asistovanej reprodukcie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková