Meškala mi menštruácia kvôli tomu, že som výrazne schudla?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už dlhšiu dobu sa pokúšame o bábätko. V tomto mesiaci mi meškala menštruácia 2 dni, nakoniec prišla a trvala 2 dni.

Robila som si už asi 5 tehu testov, no sú negatívne. Ovulačné testy sú práve pozitívne. V priebehu 3 mesiacov som schudla 13 kg.

Je to kvôli chudnutiu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

kolísanie menštruačného cyklu - ako dĺžky, tak aj intenzity krvácania môže individuálne mierne kolísať a nemusí to ešte znamenať patológiu.

Najmä pokiaľ menštruácia mešká tak krátko, ako vo vašom prípade. Samozrejme, môže to súvisieť s rapídnym úbytkom na váhe, stresom, zvýšenou fyzickou aktivitou, rôznymi zápalovými ochoreniami, užívaním liekov a pod.

Chudnutie by malo byť preto pozvoľné, vhodné nie sú drastické diéty či hladovanie. Na druhej strane, v niektorých prípadoch je vyslovene žiadúce, aby žena, ktorá trpí obezitou schudla, ak sa snaží otehotnieť.

Platí to najmä pri tzv. syndróme polycystických vaječníkov, ktorý sa často spája s obezitou a kde efekt liečby sterility je pozitívne ovplyvnený primeranou úpravou telesnej hmotnosti.Pokiaľ by sa však menzes začal byť veľmi nepravidelný, treba pátrať po príčine.

Tých môže byť mnoho - napríklad poruchy funkcie štítnej žľazy, zvýšená hladina prolaktínu či rôzne anatomické odchýlky rodidiel.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková