Mohlo byť nepichanie injekcií dôvodom potratu?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrú deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Potratila som a potom som bola na hematológii a tam mi povedali, že som si mala pichať injekcie na riedenie krvi. Nikto mi ich nepredpísal.

Mohlo byť nepichanie injekcií dôvodom potratu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko je spoľahlivo odpovedať na vašu otázku, pretože podávanie injekcií, pravdepodobne nízkomolekulárneho heparínu (tzv. LMWH - Fraxiparine, Clexane) je sporné.

Dôvodom k podávaniu pri IVF stimulácii alebo v gravidite je preukázaná trombofilná mutácia, tiež však záleží od toho aký druh mutácie je u ženy prítomný. To znamená, že pri takejto potvrdenej mutácii môže dochádzať k tvorbe mikrozrazenín v cievach maternice, čoho dôsledkom môže byť až potrat.

Niekedy sa zvykne podávanie LMWH odporučiť, pokiaľ žena opakovane spontánne potratí (infertilita - neschopnosť donosenia plodu) hoci mutácia preukázaná nebola. Predpisovanie týchto injekcií by mal v ideálnom prípade riadiť hematológ. Preto ak u vás bola mutácia zistená až po potrate, nebol v podstate dôvod podávania injekcií, ak zároveň ste opakovane nepotrácali (tzv. habituálne potrácanie).

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková