Môže byť nadváha komplikáciou pri otehotneni a pôrode?

Zodpovedané
28. dec 2019

Dobrý deň,

mám silnú nadváhu, vážim 150 kg. Mám za sebou jedno mimomaternicové tehotenstvo, pri ktorom som prišla o jeden vajcovod. Máme jedno dieťa narodené sekciou (z dôvodu polohy plodu) vo februári.

S manželom plánujeme aj ďalšie deti. Kým sa mi podarilo otehotnieť, snažili sme sa 2 roky.

Môže byť nadváha komplikáciou pri otehotnení aj pri pravidelnom menštruačnom cykle?

Je možný aj vaginálny pôrod po sekcii aj v prípade nadváhy?

Po akej dobe odporúčate začať snaženie o ďalšie dieťa po sekcii?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďalšie tehotenstvo by ste nemali plánovať skôr ako dva roky po prvej sekcii. Je to dôležité z hľadiska dostatočnej regenerácie tkanív a vytvorenia dostatočne pevnej jazvy na maternici.

Na väčšine pracovísk sa preferuje ukončiť graviditu po sekcii taktiež cisárskym rezom, práve kvôli riziku ruptúry jazvy pri kontrakciách. Existujú však i také pôrodnice, kde uprednostňujú pôrod vaginálnou cestou, no všetko závisí od konkrétneho prípadu. Pred i počas pôrodu treba starostlivo kontrolovať hrúbku myometria (svaloviny) maternice.

Materská obezita patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce rizikové faktory v pôrodníckej praxi.

Obézne ženy v tehotenstve majú vyššie riziko spontánneho potratu a rôznych komplikácií počas pôrodu a po pôrode. Konkrétne sa u týchto tehotných častejšie vyskytuje tehotenská hypertenzia, preeklampsia, gestačná cukrovka, častejšie býva ukončenie gravidity cisárskym rezom, anestetické komplikácie či infekcie rán.

Aj novorodenci trpia extrémne zvýšenou telesnou hmotnosťou matky – sú ohrozené zvýšeným rizikom mŕtvonarodenia, predčasného narodenia, vyskytujú sa u nich častejšie vrodené vývojové chyby či zaostávanie v raste.

Najvhodnejšie odporúčanie je prevencia obezity ešte pred graviditou, lebo počas tehotenstva sa už neodporúča držať žiadne redukčné diéty či realizovať farmakologické alebo chirurgické opatrenia.

Tehotná žena s BMI viac ako 25 kg/m2 by mala mať pravidelnú, nutrične vyváženú, zdravú stravu a dostatok telesnej aktivity (strednej intenzity). Odporúčaný hmotnostný prírastok počas tehotenstva u obéznych žien s jednoplodovou tehotnosťou by mali pribrať najviac 5 – 9 kg.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková