Môže nadváha za to, že sa mi nedarí otehotnieť?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

mám 31 rokov a mám 32 dňový cyklus, ktorý trvá 3 až 4 dní. S priateľom sa snažíme už dva roky o bábätko, no nedarí sa nám. Mala som 65 kg a schudla som 4 kg.

Môže za to aj nadváha?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že vaša hmotnosť je príčinou neplodnosti. Jedná sa o normálnu hmotnosť.

Váš problém by som skôr pripisovala možným anovulačným cyklom, čo znamená, že nedochádza k uvoľneniu vajíčka z vaječníka.

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS) sa často spája práve s anovuláciou, pričom dĺžka menštruačného cyklu býva taktiež viac ako 30 dní, resp. je cyklus nepravidelný.

Bolo by dobré, aby ste sa s vaším problémom zverili vášmu gynekológovi, ktorý vie pomocou ultrazvukového vyšetrenia odsledovať, či k ovulácii dochádza alebo nie, prípadne vám môže odobrať hormonálny profil.

V prípade, že by sa diagnóza PCOS potvrdila, ovuláciu možno vyvolať liekmi a následne načasovať pohlavný styk.

Pri neúspešnej snahe o otehotnenie viac ako 1 rok a pri pravidelnom pohlavnom styku aspoň 2x za týždeň je na mieste vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie.

Veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková