Môže nedostatok vitamínu D spôsobiť neplodnosť, špinenie a opakované potraty?

Zodpovedané
17. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom vitamínu D.

Je vitamín D dôležitý na otehotnenie?

Môže nedostatok vitamínu D spôsobiť neplodnosť, nepravidelnú menštruáciu, hormonálnu nerovnováhu špinenie a opakované potraty?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

viaceré výskumy dokazujú, že vitamín D má významnú úlohu pri snahe o otehotnenie, ako aj v tehotenstve samotnom. Je to odôvodnené prítomnosťou receptorov pre tento vitamín vo viacerých reprodukčných orgánoch ženy, ako sú vaječníky, sliznica maternice, vajíčkovody, placenta a dokonca i v spermiách muža.

To znamená, že vitamín D sa v týchto miestach dokáže naviazať a priamo tak ovplyvňovať reprodukciu. Bol dokázaný jeho význam počas implantácie, čiže pri uhniezďovaní embrya v sliznici, v tehotenstve zasa ovplyvňuje funkciu placenty a napomáha aktivovať bunky v maternici zodpovedné za imunitu, teda ochranu plodu. Nedostatočné hladiny vitamínu D môžu zvyšovať riziko vzniku vysokého tlaku v tehotenstve a výskyt preeklampsie.

Jedná sa o vitamín rozpustný v tukoch, ktorého hlavným zdrojom je expozícia slnečnému žiareniu, v menšej miere ho získavame i z potravín. Najväčšie množstvo vitamínu D obsahujú morské ryby, vaječný žĺtok, pečeň, nájdeme ho však i v tukoch či mliečnych výrobkoch. Najmä v zimnom období, kedy je jeho prísun zo svetla nižší môže pri súčasne nedostatočnom príjme z potravy dôjsť k rozvoju jeho nedostatku v organizme, čo vieme zistiť jednoduchým vyšetrením z krvi.

Existujú značné rozdiely v doporučeniach pre suplementáciu, teda doplnenie vitamínu D do organizmu, k dosiahnutiu optimálnej hladiny v krvi je predpokladaný denný prísun 25-40 ug.

Na trhu existujú rôzne preparáty, či už v tabletkovej forme alebo v kvapkách, mnohé sú dostupné voľnopredajne, iné sú iba na lekársky predpis. Konkrétne vo Vašom prípade by bolo vhodné overiť si hladinu vitamínu D v krvi a zariadiť sa podľa výsledku.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková