Môže odber zmariť aj prasknutá cysta?

Zodpovedané
19. okt 2020

Dobrý deň,

začala som soft stimuláciu s Clostilbegytom (3×1 od 2-5 DC). Na 7. deň cyklu som bola na sono s tým, že na jednej strane sú 3 a to 10 mm a 2x 8 mm, na druhej je 12 mm a 18 mm.

Doktor skonštatoval, že 18 mm je zrejme cysta, lebo folikul by tak rýchlo nenarástol. A povedal, že budeme čakať, kým ostatné narastú na vhodnú veľkosť, opu cca o 6 dni.

Ovuláciu mávam na 9. deň cyklu. Po potrate sa mi stalo, že aj na 7. deň cyklu - bolo vidieť žlté teliesko na sone. Keďže ostatné sú ešte malé, tak neberiem Orgalutran a ani Cetrodite na zabránenie praskania.

Poobede mi majú volať, či bude potrebné dopichovať Menopur (podľa krvi buď 75 IU alebo 150 IU).

Ak to nie je cysta ale folikul a ten cca o 2 dni ako dominantný praskne, tak stiahne aj ostatné a nebude čo odobrať?

Môže odber zmariť aj prasknutá cysta?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak píšete, že máte ovuláciu na 9. deň (zavisí do akej miery je to overená informácia) je možné že folikul 18 mm, naozaj praskne a dôjde k predčasnej luteunizácii, ktorá by mohla naozaj zmariť celý proces IVF. Zaujímavá by bola hladina LH a E2.

Opäť sa na diaľku radí veľmi ťažko ale pri krátkych cykloch (keď je ovulácia veľmi skoro) je liečba vysokou dávkou Clostilbegytu veľmi otázna.

Držím palce!

Dr. Rybanska