Môžem si kúpiť mačku, keď budem podstupovať IVF?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

idem podstúpiť IVF cyklus a teraz by som si chcela kúpiť čistokrvnú mačku. Rodina ma od toho odhovára, vraj je to nebezpečné.

Môže to byť problém pred otehotnením?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mačka pred oplodnením by nemala byť problém. Prečo sa vôbec bavíme o možnom probléme?

Mačka môže byť prenášačom toxoplazmózy - parazita. Tento parazit dokáže zapríčiniť infekciu u človeka. Infekcia je skôr zriedkavá a 90% infekcií prebieha bez príznakov.

Problém predstavuje až keď je žena tehotná. Ktoré mačky môžu byť problematické? Malé mačiatka, ktoré nie sú očkované, mačky žijúce vonku, loviace myši. Človek sa infikuje najčastejšie pri kontakte s fekáliami, pri nedostatočnom umytí potravín a podobne.

V dnešnej dobe sa ženy počas tehotnosti testujú na titer protilátok a pri odhalení prípadnej infekcie existuje liečba.

S pozdravom