Môžme sa snažiť o dieťa aj počas doby, keď je rozšírený koronavírus?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

o bábo sa snažíme už 1,5 roka a nedarí sa.

Môžme sa snažiť o dieťa aj počas doby, keď je rozšírený koronavírus?

Existujú nejaké riziká?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vaša otázka je veľmi aktuálna a bezpečne odpovedať na ňu je ťažké. V súčasnosti je známych veľmi málo spoľahlivých informácií o vplyve nového koronavírusu COVID-19 na reprodukciu a tehotenstvo.

Doposiaľ neexistujú žiadne údaje o riziku komplikácií v tehotenstve, ak sa ním ženy nakazili počas 1. alebo na začiatku 2. trimestra gravidity. Zo zahraničia existujú správy o ženách, ktoré boli pozitívne na toto ochorenie, ale u ich bábätiek sa vírus nepotvrdil.

Vzhľadom na malý počet takýchto prípadov treba tieto správy brať s určitou rezervou, pretože boli prípady, kedy iné formy koronavírusu, ako je SARS boli spojené so spontánnym potratom, predčasným pôrodom a obmedzením vnútromaternicového rastu plodu.

Špecificky pre COVID-19 sú však riziká stále neznáme. Je dôležité spomenúť, že koronavírus nijak nesúvisí s vírusom ZIKA, ktorý mal veľmi jasné negatívne vplyvy na tehotenstvo a vývoj plodu.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková