O dieťa sa neúspešne snažíme 2 roky. Aký ďalší krok nám odporúčate?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý večer,

s manželom sa snažíme o bábätko od decembra 2017. Prešla som si hormonálnym profilom na 4 DC, hodnoty sú ok. Neskôr mi bol nasadený Clostilbegyt a Duphaston.

Na Clostilbegyt som nereagovala, väčšinou som mala na 12. DC najväčší folikul okolo 15 - 16 mm. Asi po 1,5 roku snaženia sme navštívili centrum. Hodnota AMH v roku 2018/09 bola 1,84, vo februári 2019 1,19 a teraz naposledy v auguste 1,06. Podstúpila som IUI a neúspešne. V septembri hyfosy, kde mi zistili pravý nepriechodný vajcovod.

Pred 10 dňami som podstúpila laparoskopiu s hysteroskopiou kvôli polypu na maternici.Obidva vajcovody mám priechodné. Pred laparoskopiou som podstúpila v októbri svoje prvé IVF. Výsledok - 6 odobratých vajíčok, z toho 4 prázdne, 2 degenerované. Endokrinológia a hematológia boli v poriadku.

Aký ďalší krok nám odporúčate?

Máme sa snažiť prirodzene?

Už nemám silu navštevovať CAR.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bohužiaľ to, či pred odberom vajíčok vo folikuloch budú vajíčka alebo nie, nevieme dopredu ultrazvukovým vyšetrením zistiť.

Napomôcť nám môže informácia o hladine estrogénu z krvi odobratej cca 2 dni pred odberom. Konečný počet vajíčok je však zistený až pri odbere. Stáva sa, že u starších žien môžu byť folikuly prázdne častejšie ako u mladších. V prípade, že počet odobratých vajíčok nezodpovedá približne počtu veľkých folikulov stanovených ultrazvukovým vyšetrením pred odberom, snažíme sa v ďalšom IVF cykle zmeniť stimulačný protokol s inými hormónmi a prípadne dávkami.

Ak očakávame nízky počet vajíčok (pri nižšom počte folikulov, približne 5 a menej) doporučíme pacientke použitie špeciálnej tzv. "dvojcestnej ihly" pri odbere, čím zvýšime šancu na odber vajíčka, ktoré sa môže laicky povedané prilepiť o stenu kolabovaného napichnutého folikulu. Opakovaným preplachom folikulu touto ihlou sa šanca na jeho odobratie zvýši.

ňAk sa však rovnaká situácia s veľmi nízkym počtom, prípadne žiadnými vajíčkami opakuje, je pravdepodobné, že sa jedná o tzv. syndróm prázdneho folikulu. Ide o raritný stav, ktorý doposiaľ nie je úplne objasnený, a preto i liečba v podstate neexistuje.

Ak má žena opakovane nízky počet nekvalitných vajíčok, je tento stav pravdepodobne daný geneticky a vtedy páru navrhneme darcovský program. Ide o darované vajíčka od mladých a zdravých anonymných darkýň, resp. je možné vloženie darovaného embrya. V tomto prípade sa obchádza genetika pacientky a je oveľa vyššia šanca na dosiahnutie tehotenstva.

Spontánne otehotnenie nie je vylúčené, pokiaľ stále menštruujete a ako píšete, oba vajíčkovody sú priechodné. Podmienkou na oplodnenie je však prebehnutie ovulácie, s ktorou ste mali problém. Použitie Clostilbegytu je väčšinou limitované 3x. Po takto neúspešne indukovanej ovulácii je môžné využitie hormonálnych injekcií v centre asistovanej reprodukcie a následne naplánovať pohlavný styk alebo insemináciu.

Držím vám palce.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková