Odporúčate nám predimplantačnú genetickú diagnostiku?

Zodpovedané
19. nov 2020

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na Váš názor ohľadom PGD. Zo stimulácie máme jedno zmrazené embryo. Po soft stimulácii sme mali iba 2 embryá (ale z 2 vajíčok, takže 100% úspech v tomto smere). Jedno sme dali vložiť, to sa ujalo, no žiaľ som v 8. týždni potratila (celkovo ide o 3 potrat za 12 mesiacov, prvé dva boli po prirodzenom otehotnení).

Momentálne čakáme na výsledky vyšetrení (hematológia, endokrinológia, genetika, reproimunológia). Zatiaľ vyzerá všetko ok. V centre nám odporučili dať spraviť PGD. Môj gynekológ ma zase od toho odhovára a my sme tým pádom veľmi nerozhodní.

Predsa je to posledné embryo a bojím sa, aby sa nepoškodilo. Nakoľko mám 41 rokov, tak si uvedomujem riziká kvôli veku a tak či tak som plánovala podstúpiť amniocentézu a morfologický ultrazvuk.

Čo by ste nám Vy odporučili?

Máme ísť do PGD?

Ak by náhodou niektoré vyšetrenie nedopadlo dobre, je tu možnosť, že by nebolo možné embryo použiť vôbec?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade by bolo ideálne urobiť genetiku embrya ale pred ich zamrazením - teda v čerstvom cykle. Už teraz by som to nerobila, je totiž isté riziko, že sa odberom buniek na genetiku a opätovným zamrazením a v prípade dobrých výsledkov, opätovným rozmrazením mohlo aj zdravé embryo poškodiť a celé by to vyšlo na zmar. Každopádne transfer až po výsledkoch!

V nasledujúcom cykle ak by tento posledný pokus nebol úspešný určite odporúčam genetické vyšetrenie embrya.

Čo sa týka tej poslednej otázky, myslím, že nie, hemato, emdokrino aj reproimuno Vám maximálne odporučia liečbu (pozor na imunológiu liečba je často zdĺhavá a nie vždy úspešná) a genetika ak by aj odhalila, že ste prenášači nejakého ochorenia, tak sa embryo dá vyšetriť.

Držím veľmi palce.

Dr. Rybánska