Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

vo vašom prípade môžme hovoriť o tzv. sekundárnej amenorrhoe, čo znamená, že sa nedostaví menzes po dobu 3 a viac mesiacov hoci predtým menštruácia bývala.

Príčin môže byť niekoľko. Dá sa povedať, že najčastejšou z nich je práve syndróm polycystických vaječníkov.

Na diagnostikovanie tohto syndrómu je potrebné vyšetriť hormonálny profil, resp. naň poukazujú vonkajšie prejavy u ženy, ako je zvýšené ochlpenie najmä na tvári či akné, typický ultrazvukový nález na vaječníkoch a nepravidelný menzes, pričom ten sa môže dostaviť vždy až po aplikácii "vyvolávacej injekcie".

Na dosiahnutie menzesu a odkrvácanie sliznice ako ochrany pred jej zhrubnutím, tzv. hyperpláziou sa osvedčilo podávanie gestagénov v 2. polovici cyklu. Nemám o vás viac informácií, no určite by vo vašom prípade bolo potrebné pátrať ďalej po príčine.

Na vine môže byť porucha na úrovni vaječníkov, tzn. zlyhanie ich funkcie, poškodenie sliznice po kyretáži, niektoré lieky, ako napríklad antidepresíva, rapídny úbytok na váhe, psychický stres či zvýšená fyzická záťaž, zvýšená hladina hormónu prolaktínu, porucha funkcie štítnej žľazy a pod. Samozrejmosťou by malo byť vyšetrenie hormonálneho profilu a endokrinologické vyšetrenie. Liečba bude závisieť od vyvolávajúcej príčiny.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková