Predlžuje sa stimulácia pred IVF?

Zodpovedané
1. mar 2020

Dobrý večer,

mám 37 rokov a asi po troch rokoch snaženia a dvoch neúspešných IUI sme sa rozhodli, že ideme do IVF. Včera bol desiaty deň stimulácie a doktor mi povedal, že predpokladá že k odberu vajíčok pravdepodobne príde až budúci týždeň v piatok alebo v sobotu.

Ak som dobre pochopila, tak štandardne sa zvykne stimulovať okolo 10 dní.

Stáva sa že sa stimulácia takto predlžuje, alebo to bude spôsobené tým, že som už staršia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dĺžka IVF stimulácie je individuálna u každej ženy. Štandardná dĺžka sa pohybuje od 10-12 dní, avšak dĺžka je ovplyvnená typom stimulačného protokolu a použitých liekov, no najmä reakciou vaječníkov na zvolenú dávku hormónov (tá môže byť ovplyvnená i vekom pacientky, resp. stavom vaječníkov - endometriómy na vaječníkoch a pod.).

Stáva sa, že niekedy je potrebný o niečo dlhší čas na to, aby folikuly dosiahli takú veľkosť, pri ktorej je už možné realizovať odber. Pri punkcii menších folikulov hrozí, že vajíčka môžu byť nezrelé.

Z tohto dôvodu sa teda riadime veľkosťou väčšiny folikulov a nie akýmsi štandardným počtom dní.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková