Silnejšie krvácanie a bolesť podbruška. Som tehotná, alebo ide o nejaký problém?

Zodpovedané
8. dec 2019

Dobrý deň,

menštruáciu mávam pravidelne a presne na deň. V novembri mi meškala 4 dní a keď prišla, tak to bolo iba také slabé špinenie celý týždeň. Potom prestalo a asi 4 dní po skončení som začala krvácať silnejšie a trvá to už skoro 10 dní. Občas ma pobolievalo v podbrušku.

Na začiatku meškania menštruácie som si robila test, ale bol negatívny.

Mám si urobiť test znova, alebo ide o nejaký problém?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ krvácate viac ako 10 dní rovnakou intenzitou, je vhodné gynekologické vyšetrenie u vášho gynekológa, ktorý vám ultrazvukovým vyšetrením skontroluje výšku a charakter sliznice, prípadne odoberie tehotenský hormón z krvi. Podľa nálezu rozhodne o ďalšom postupe.

Pri nízkej sliznici sa dá menzes zastaviť pomocou tabletiek Norethisteronu, ktoré sa užívajú obvykle po dobu 10 dní. Pod vplyvom noretisteronacetátu by malo dôjsť k premene endometria, zastaveniu tzv. dysfunkčného krvácania s tým, že po vysadení do pár dní príde normálny menzes.

Zlyhanie liečebného účinku noretisterónacetátu takmer s istotou upozorňuje na organickú príčinu maternicového krvácania.

Ak by však sliznica bola vysoká pri pretrvávajúcom krvácaní je doporučená realizácia terapeutickej kyretáže. Pri tomto zákroku sa zároveň odoberie malé množstvo vzorky sliznice na histologické vyšetrenie.

Podľa výsledku histológie sa riadi ďalšia liečba. Dôležitá je tiež prevencia opakovania dysfunkčného krvácania, ktorú vám doporučí váš gynekológ.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková