Prečo mám kapsulárnu kontraktúru len na jednom prsníku?

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

som po operácií prsníkov a jeden z nich vyzerá ako keby som v ňom nemala žiadny implantát. Druhý je v poriadku. Podľa mňa sa musela niekde stať chyba. Už som absolvovala dve operácie a stále je to bez efektu. Jeden prsník vyzerá ako keby vôbec nebol zväčšený.

Ako je to možné, že mám kapsulárnu kontraktúru len na jednom prsníku?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa týchto informácií Vám neviem poradiť.

Na vzhľade prsníkov po operácii sa podieľa aj stav tkanív pred operáciou, veľkosť prsníkov, množstvo kože, tvar a prípadná asymetria hrudného koša. Ak rebrá na jednej strane ustupujú, môže sa tam implantát zdať "vpadnutý".

Kapsulárna kontraktúra je stuhnutosť jazvy obaľujúcej implantát. Môže byť obojstranná, ale v 90% prípadov je len na jednej strane.

Má viacero príčin a jej vznik sa považuje za multifaktoriálny. Ja preferujem teóriu chronického zápalu pri kontaminácii povrchu implantátu alebo zmeny po úraze. Môže byť aj relatívne nevinný s drobným zakrvácaním v okolí implantátu.

Na záver k poznámke "musela sa stať chyba". V medicíne pracujeme so živým organizmom a veľa faktorov nevieme ovplyvniť ako lekár a ani pacient. Stačí ak v období po operácii máte zníženú imunitu a prebehne infekcia v tkanivách okolo implantátov. Ani antibiotiká podávané pri operácii nemusia pomôcť. Aj napriek 100% snahe lekára a 100% snahe pacienta môže byť výsledok nevyhovujúci.

Naštastie, veľká časť komplikácií sa dá riešiť. Potom už ostáva na dohode s lekárom ako postupovať.

Väčšina lekárov má postupy zahrnuté v informovanom súhlase, alebo dohode pred operáciou, aby ste vedeli dopredu, čo sa bude robiť v jednotlivých prípadoch.