Dcéra má elektívny mutizmus. Ako ju pripravím na zápis do školy?

Zodpovedané
22. jan 2020

Dobrý deň,

dieťaťu bol diagnostikovaný elektívny mutizmus.

Dcéra mala v novembri šesť rokov a v septembri by mala nastúpiť do prvej triedy. Problém je, že s cudzími nekomunikuje absolútne. Ani len nepozdraví. Mám obavy, čo povedia pri zápise, keď nepovie nič.

Psychologička nám odporučila pedopsychiatrické vyšetrenie, ale termín sme dostali až na máj. To bude dávno po zápise. Bola by som nerada, keby dostala odklad.

Je veľmi šikovná, hravo zvláda prvácke úlohy a prirodzený odklad už mala, kedže je novembrová. Škôlku zvláda, aj keď je úzkostná. Pracuje a pani učiteľky sa nesťažujú.

Ako pripraviť takéto dieťa na zápis do školy?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri elektívnom mutizme v školskom prostredí je veľmi dôležitá spolupráca so školou, učiteľkami, a na začiatku najmä s riaditeľom/riaditeľkou školy. Treba to s ním odkonzultovať, vysvetliť situáciu.

Prijatie dieťaťa je na rozhodnutí riaditeľa, ktorý musí zvážiť či má vytvorené podmienky na integráciu dcérky. Nie každá škola je žiaľ ochotná prijať dieťa s elektívnym mutizmom.

Učitelia by mali byť ochotní mať k dieťaťu individuálny prístup, uprednostniť písomný prejav pred verbálnym. Dieťa môže mať dobrý prospech, aj sa mu môže dariť pri splnení požiadavok, avšak sociálny vývin bude zrejme trochu spomalený. Učiteľ by mal byť tiež pripravený pracovať so spolužiakmi, s celou skupinou, aby vedeli aká je situácia.

Neviem, či v škôlke rozpráva, ako sa adaptovala, avšak je možné, že sa adaptuje, avšak treba o tom školu vopred informovať nakoľko si to zrejme bude vyžadovať trpezlivosť, individuálny prístup a čas.

Nepoznám konkrétne špecifiká diagnózy, nakoľko každé dieťa je iné. Niektorým deťom s elektívnym mutizmom však býva nápomocná hrová terapia, niektoré druhy psychoterapie a grafické hry.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com