Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako zmierniť prejav emócií u 7 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá bude mať o pár dní 7 rokov. Od malinkého bábätka máva výraznejší prejav radosti. Keď sa z niečoho teší, alebo prežíva až nadšenie, pohybuje pri tom rýchlo prštekami. My sme to nijako extra neriešili, ale ma na to upozornila jej triedna učiteľka a aj vychovávateľka. V súvislosti s tým, že ostatným deťom to časom môže prísť zvlástne a čudné. Vysvetlila som im, kedy sa to deje. Volala som aj našej lekárke, ktorá mi v podstate poradila, aby sme ju neupozorňovali priamo, ale skôr odvrátiť pozornosť.

Pani učiteľka mi vravela, že si to všimla zakaždým, keď jej dcéra doniesla ukázať na kontrolu zošit, keď dostane jednotku a podobne. Doma sa to deje prevažne pri hre.

Včera sme sa hrali s legom. Ako ho doniesla a položila na stôl, tak pozerala na lego a "narábala" s prštekami. Tak som sa jej opýtala, čo sa tak zadívala. A ona mi povedala, že si predstavuje a už sa teší ako sa už budeme hrať. Jednoducho jej šiel v hlave príbeh. Inak je to úplne normálne dieťa. Učenie a správanie bez problémov. Kamarátky má, aj sa navštevujeme.

Ako takýto zlozvyk odstrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v takýchto prípadoch v prvom rade treba odlíšiť, či nejde o nejaký neurologický problém alebo o nutkavú aktivitu. Pokiaľ ste to ako píšete konzultovali s pediatrom, tak je teda pravdepodobné, že dieťa takto vyjadruje svoje emócie. A to hlavne radosť a teda je to psychologického charakteru. Je pomerne bežné, že deti si vytvoria nejaký zlozvyk, keď sa v nich hromadí nejaké napätie (pozitívneho alebo aj negatívneho charakteru), čo inak nevedia vyjadriť, alebo majú veľa nahromadenej energie. Zlozvyky sú signály niečoho, čo sa deje v psychike dieťaťa a my musíme hlavne prísť na príčinu.

Neviem od kedy u vašej dcérky je takéto správanie viditeľné, ale v týchto prípadoch je vždy lepšie na to reagovať čo najskôr, aby sa takéto správanie nezautomatizovalo.

Dcérke by v tomto prípade mohla pomôcť podpora v slovnom vyjadrovaní svojich emócií. Zrkadlite jej čo u nej vidíte: "Vidím, že sa veľmi tešíš na hru". Pýtajte sa jej čo aktuálne cíti, pomenujte si spolu základné znaky emócií napr. pomocou rôznych obrázkov.

Na prejavy by sme ju nemali veľmi upozorňovať, pretože to by mohlo problém u nej ešte posilňovať. Nepriamo niekedy môžeme napr. chytiť ruku a následne jej pomenovať aktuálne správanie: "Mám pocit, že sa nevieš dočkať kým začneme".

Dajte dcére dostatočný priestor na vybitie svojej energie činnosťami, ktoré ju bavia ale aj na primeraný oddych, dobrý spánok.

Skúste nájsť pre dcéru inú formu náhradnej aktivity, teda hlavne napr. vyjadriť to slovami, prípadne iným gestom. Môžeme skúsiť niečo podať do ruky. Chváľte dieťa za prejavenú snahu, vyjadrujte mu pochopenie a povedzte mu, že sa na neho nehneváte ak sa mu to nepodarí.

Ak si dieťa uvedomuje, že tento zlozvyk vykonáva, tak môže zabrať motivácia. Rodič, ktorý dobre pozná svoje dieťa, príde na to, ako ho čo najlepšie motivovať, aby sa zbavilo svojho zlozvyku.

Ak by ťažkosti u dcérky pretrvávali, sama by ich vnímala ako problém a mala z toho traumatizujúce pocity, či pocity menejcennosti vyhľadajte odbornú pomoc neurológa, prípadne pedopsychiatra, či psychoterapeuta. Tí vedia pracovať s rôznymi ďalšími technikami na viacerých sedeniach.

Verím však, že u dcérky to bude prechodného charakteru. Odstraňovanie zlozvykov je beh na dlhú trať, takže sa obrňte trpezlivosťou.

Prajem pekný deň a veľa šťastných spoločných chvíľ.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička