Štvorročný syn kaká iba do plienky. Ako ho odplienkujem?

Zodpovedané
11. jan 2022

Dobrý deň,

mám skoro štvorročného syna, ktorý pri veľkej potrebe potrebuje plienku. S cikaním problém nemá, ide pekne sám na nočník alebo veľké wc. Cez noc ešte dávam plienku, ale už pomerne dlhšiu dobu ráno máva suchú. Iba na kakanie pýta a potom sa ide zavrieť mimo. Ak mu nedám, dokáže držať. Resp. začne plakať a vyvádzať, že potrebuje. Skúšala som ho aj s plienkou posadiť na wc, len on vždy povie, že mu to nejde a musí po stojačky.

Čo mi odporúčate?

Mám to riešiť s odborníkom?

Do škôlky veľmi nechodil kvôli opakovanej chorobe. Keď aj bol, tal vydržal a doma pýtal plienku.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

s nácvikom kakania má problém veľa detí. Keď si už pevne vytvorilo vaše dieťa tento nevhodný návyk z nejakého dôvodu, tak potrvá to trochu dlhšie kým sa ho zbaví.

Neviem, či náhodou nebol v nejakej stresovej situácií, či sa príliš na to v domácnosti nezameriavate, alebo či mal v minulosti problémy so stolicou. To situáciu mohlo tiež skomplikovať a spôsobiť určitý blok. Nároky, ktoré na dieťa máme v tejto oblasti sa môžu stať zdrojom pocitu menejcennosti a s tým aj súvisiace odďaľovanie chodenia na záchod.

V zásade platí niekoľko univerzálnych rád, ktoré zvyčajne pomôžu:

  • Netlačiť na dieťa, skúšať komunikovať pokojne aj v prípade nehody. Aj keď sa stane nehoda nemusíte sa tomu veľmi venovať. Pomenujte len, že sa musíte prezliecť alebo prebaliť. Vytvárajte prijímajúcu a podpornú atmosféru.
  • Štvorročné dieťa už pekne komunikuje. Využiť sa dajú knižky. Napr. Čo je to hovienko? Čítajte si spolu, spievajte si, komunikujte, pýtajte sa čo by mu pomohlo (napr. kúpiť schodíky pod nohy, aby sa cítil isto).
  • Oceňujte aj malý pokrok, napr. že sa mu podarilo na záchode potlačiť dlhšie ako minule. Nevyužívajte však nejaké materiálne odmeny.
  • Prostredie by malo byť príjemné (napr. obrázkový papier), dajte mu na výber napr. kúpiť si pekné sedadlo.
  • Postupne môžete skúšať sadanie na záchod najskôr s plienkou a pomaly sa pokúsiť ju potom odstraňovať. (Z praxe niektorým rodičom pomohlo keď do plienky vystrihli dieru a hovienko tak skončilo napokon predsa v záchode.)
  • Dieťa sa veľa naučí nápodobou, (teda napr. súrodenec alebo rovesník mu môže byť dobrým príkladom).
  • Skúste z toho spraviť rituál v rovnakom čase sa dohodnite, že idete skúsiť kakať (väčšinou ráno či večer) aj keď sa nevykaká oceňte, že vydržal na záchode.
  • Dbať na stravu a pohyb (tekutiny, vláknina).

V prípade, že by to pretrvávalo dlhodobejšie, prípadne dieťa by bolo z toho frustrované, tak vyhľadajte odborníka, aby sa vylúčila prípadná organická príčina. Vyprázdňovanie je fyziologická potreba a každé dieťa skôr či neskôr k tomu samé príde kde je vhodné túto potrebu vykonávať. Povedzme si pravdu v škole sme zdravé dieťa s plienkou ešte nevideli.

V tomto veku je ešte stále podstatnejšie, že sa vám kakať pýta ako to, kde potrebu vykoná.

Chce to veľa trpezlivosti.

Prajem veľa zdaru.

S pozdravom

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička