Aká inkubačná doba je počas listerióze?

Zodpovedané
14. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom inkubačnej doby pri listerióze. Sadila som v skleníku a keď som si po 20 minútach vyfúkala nos, tak som v ňom mala blato z hliny. Pri sadení sa prášilo, keďže zem bola suchá.

Nos som si hneď prepláchla a vyfúkala. Moja obvodná lekárka má dovolenku. Som v 22. týždni tehotenstva.

Aká je inkubačná doba pri listerióze?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
najčastejšia forma nákazy pri listerióze je cez tráviaci trakt, a to požitím kontaminovanej potraviny, kedy po 30tich hodinách dochádza k vzniku hnačiek. U pacientov s oslabenou imunitou môže infekcia postihnúť nervový systém, kožu alebo oko. U tehotných žien sa infekcia prenáša sa plod. Nemyslím si však, že by Ste sa nakazili listeriózou pri práci v záhradke, toto ochorenie sa nevyskytuje až tak často, (v r. 2007 v ČR väčšina nakazených ľudí listeriózou udávala konzumáciu mäkkého syra od toho istého výrobcu).

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková