Ako sa dostať späť k aktívnemu životnému štýlu po prekonaní mononukleózy?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

mám 25 rokov a z krvi mi by boli zistené protilátky na mononukleózu. Prekonala som ju vraj v marci, keď som mala len veľmi silnú nádchu. Iné príznaky ako píšu pri mononukleóze som nemala.

Testy mi boli robené začiatkom júna, pretože sa u mňa zo začiatku objavil pocit ako keby zaseknutej tabletky v krku. To som však neriešila, prešlo to asi za 5 dní. Horšia bola veľmi silná únava, ktorá sa dostavila po behaní na ďalší deň vo večerných hodinách. Nasledujúci deň som bola rada, že som sa dokála okúpať, čo som bola taká slabá.

Dostala som Isoprinosine 4x1 tabletu denne na 25 dní. Sono brucha ok, aj krvné výsledky boli v poriadku. Dokonca som bola aj na kardio kvôli šelestu - všetko v poriadku.

Únava mi trvá do dnešného dňa. Asi po mesiaci som bola skúsiť znovu behať a vrátila som sa zasa naspäť. Som výrazne unavená a občas ma z toho bolí aj hlava.

Nemám žiadne choroby, ani alergie a nebývam ani chorá.

Dávam si vitamínové doplnky ako napr. Multivitamín, B,C, zinok, hlivu.

Ako sa z toho celého dostať a vrátiť sa späť z aktívnemu životnému štýlu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nemyslím si, že únava je spôsobená mononukleózou, keďže sa to prejavilo až po niekoľkých mesiacoch.

Únavový syndróm zvyčajne pretrváva počas akútneho ochorenia a následne bezprostredne po ochorení, (môže aj niekoľko mesiacov). Pokiaľ máte aj krvné testy v poriadku, tak únava môže súvisieť napr. aj s depresívnou alebo úzkostnou poruchou, keďže ste spomínali, že ste mali pocit niečoho v hrdle.

Pekný zvyšok dňa želám.
MUDr. Milada Madleňáková