Ako posunúť skoré ranné vstávanie dvojročného chlapčeka?

Zodpovedané
11. jún 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ako posunúť ranné synové vstávanie. Zaspáva večer pekne po rituáli o 20:00 v postieľke v spoločnej spálni s nami. Väčšinou prespí celú noc v kľude. Ráno vstane o 5:00, je čulý a zaspať už nedokáže. Ak ho nechám v postieľke, tak plače až kým ja nevstanem a hneď si pýta papať, cikať a hrať sa.

Chceli sme mu posunúť večerné zaspávanie, no on už dlhšie nevydrží hore. Je unavený. Spánok má cez deň len jeden o 11:30 do 13:00.
Keďže som tehotná, tak skoré ranné vstávanie mi už moc neprospieva. Keby sme to vedeli aspoň o hodinku posunúť na 6:00, bolo by to super.

Aký postup odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete skúsiť posunúť celý režim, tak ako keby sa posúval letný/zimný čas. V praxi to znamená toto:

Posúvanie celého režimu o jednu hodinu.
Začnete posúvať čas bdenia o 10 - 15 minút každé 2 - 3 dni. Posúvate celý režim spánkov, časy jedla. Takto sa postupne dostanete k tomu, že dieťaťu posuniete celý deň o 1 hodinu a teda aj večierku na neskorší čas. Táto zmena môže trvať dlhšie.

Ak to nepomôže, môžete mu skúsiť aj ubrať z denného spánku 30 minút. Znie to ako paradox, ale keď má dieťa príliš veľa denného spánku, nenaspí toľko v noci. Treba brať do úvahy jeho celkovú spánkovú potrebu za 24 hodín. Takže ak by to bolo 10,5 - 11 hodín za 24 hodín, tak tento čas rozdeľujete do dňa a noci. Ak cez deň naspí 2 hodiny, tak na noc ostáva už iba 8,5 - 9 h. Ak naspí za deň 1 hodinu, tak na noc ostane 9,5 - 10 hodín.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo