Ako zmeniť spôsob uspávania ročnej dcérky?

Zodpovedané
31. máj 2022

Dobrý deň,

dcérka má 12 mesiacov a momentálne má také prechodné obdobie, že niekedy spí cez deň už len raz, ale niekedy ešte spí dvakrát. Keď sme vonku, tak vie zaspať v kočíku alebo v nosiči. Doma zaspáva pri dojčení, alebo v hacke - závesnej hojdacej postieľke. Takto ju uspávam aj večer, alebo v noci, keď pri dojčení nezaspí. Dám ju do hacky, pohojdám a zaspí.

Pri posteli máme aj detskú postieľku, ale nezaspáva v nej, ani v nej skoro vôbec nespí. Ak ju tam aj vložím, keď zaspí pri dojčení, často sa veľmi rýchlo zobudí a plače. Musím ju vybrať a uspať zas v hacke. Problém je v tom, že nemôže spať v hacke večne, už je dosť veľká a chcela by som ju naučiť zaspávať v postieľke alebo pri mne na posteli.

Už som to takto skúšala, keď nezaspala pri dojčení, ľahla som si s ňou na posteľ, hladkala som ju, spievala jej a podobne, ale nepodarilo sa jej takto zaspať. Zdvíhala sa, lozila po posteli, až kým nebola taká unavená, že už len silno plakala a súchala si očká, ale zaspať nebola schopná. Musela som ju zase len uhojdať v hacke. Podobne to bolo, aj keď som sa snažila uspať ju v postieľke.

Čo môžem urobiť preto, aby sa naučila zaspať aj v postieľke alebo na posteli so mnou?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vždy je fajn pridať čo najviac spánkových asociácii k uspávaniu alebo k rutine. Čiže napríklad hladkanie, tapkanie po zadočku, zapnutý šum, hojdanie na rukách. Keď si na to dieťa zvykne, viete tieto asociácie aplikovať v inom spánkovom prostredí.

Niektoré deti odmietajú postieľku a radšej príjmajú montessori posteľ alebo teda posteľ na zemi, kde pri dieťati môže byť mamička. Sú rôzne kombinácie, ktoré môžete aplikovať. Hacka môže byť súčasťou predspánkového rituálu, kde dieťa pohojdáte a následne ponúknete spánok na posteli s novými asociáciami.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo