Doporučujete dávať bábätko na bok alebo na chrbátik?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom polohovania dieťaťa pri spánku.

Doporučujete dávať bábätko na bok alebo na chrbátik?

Keďže spánkový poradcovia a WHO odporúčajú spánok na chrbátiku. V pôrodnici zase doporučujú spánok na boku. 1,5-mesačná dcérka si neodgrgáva a spí v zavinovačke. Preto mám strach ju nechávať na chrbátiku.

Ďakujem

Dobrý deň,

ono je to tak nejak zaužívané z minulosti, kedy neboli dostupné výskumy. Deti prirodzene tekutiny prehĺtajú, alebo vykašliavajú. Je to reflex, ktorý udržiava dýchacie cesty čisté. Deti môžu v skutočnosti tieto tekutiny lepšie vylúčiť, keď spia na chrbátiku.

Na mojom IG môžete vidieť v sekcii bezpečnosť dva obrázky, kde dieťa ležiace na chrbátiku je v polohe, v ktorej priedušnica leží na vrchu pažeráka. Na druhom obrázku, kde leží na boku alebo brušku je pažerák v hornej časti priedušnice.

Keď je dieťa na chrbátiku, priedušnica leží na vrchu pažeráka. Čokoľvek, čo sa vracia zo žalúdka späť do pažeráka, musí pôsobiť proti gravitácii, aby sa dostalo do priedušnice a spôsobilo zadusenie.

Pri spánku na brušku či boku je udusenie vychádzajúcimi tekutinami oveľa pravdepodobnejšie. Vo väčšine z niekoľkých hlásených smrteľných prípadov dusenia, dieťa spalo na bruchu.

U nás je to iba dlhodobo zaužívané. Ak vám ide o zležanú hlavičku, toto môžete kontrolovať počas denných spánkov a prípadne upravovať, aby počas aktívneho hrania na podložke, kedy motivujete bábätko hračkou, aby otáčalo hlávku na obe strany. Taktiež keď dieťa uspíte, položte mu hlavičku vždy do inej strany.

V zavinovačke je polohovanie extrémne nebezpečné, nakoľko sa dieťa môže dostať na bruško a nakoľko ešte nie je úplne mobilné a v zavinovačke, môže prísť k uduseniu.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo