Mal by 14 mesačný syn prejsť už iba na jeden spánok?

Zodpovedané
26. máj 2022

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom spánku môjho 14 mesačného syna. Z okolia počúvam, že veľa spí a mal by prejsť na jeden spánok.

Synov režim:

  • Od 6:45 - 7:30 sa syn budí sám.
  • Prvý spánok má po 3 hodinách bdenia v kočíku (10 - 10:30), podľa toho ako vstane a spí cca 1,5 - 2 hodiny. Zaspávanie trvá 5 minút.
  • Druhý spánok dávam po 3,5 hodinách bdenia v kočíku (15 - 15:30) a nechám ho spať maximálne do 16:30. Niekedy spánok trvá hodinu, niekedy hodinu a pol. Zaspávanie trvá 10 minút.
  • Na nočný spánok ideme okolo 20:00 do spálne, kde si čítame. Trošku ho ponosím a ukladám do postieľky. Snažím sa ho uspať počas mojej prítomnosti, avšak uspávanie trvá cca 30 - 40 minút. V postieľke sa prehadzuje, bľaboce avšak do 21:00 spí. Spí celú noc do cca 7:00 bez zobudenia. Ak nevie nájsť cumlík, dám cumlík a spí ďalej. Syn nie je dojčený od 2,5 mesiaca.

Je to v poriadku, alebo by som mala niečo meniť?

Kedy je vhodné prejsť na 1 spánok?

Ďakujem

Dobrý deň,

kým vám synček nevstáva veľmi skoro ráno a nebudí sa v noci často, tak je to ešte v poriadku.

Problémom však môže byť to, že si postupne posúva čas bdenia a tým pádom nemá dostatočný spánkový tlak na nočný spánok. Ak vám neskorá večierka nevadí, v tom prípade takto môžete pokračovať a do budúcnosti uberať z posledného spánku.

Ďalej môžete spraviť to, že na nočný spánok ho budete ukladať o 30 minút neskôr. Ako som spomínala, tak ešte nemá dostatočný spánkový tlak, a preto nechce zaspinkať. Áno, môže to byť spôsobené aj tým, že má viac denného spánku.

Ďalej čo ma zaujalo, je to, že zaspinká za 5 minút na denný spánok. To môže značiť, že je už veľmi unavený a potreboval by ísť spať o niečo skôr. Skúste ho teda uspávať skôr na denný spánok o 10 - 15 minút, aby ste videli, či už nechodí spinkať príliš unavený.

Prechod na 1 spánok sa deje medzi 10. - 18. mesiacom. Najčastejšie medzi 15. - 18. mesiacom.

Príznaky prechodu na 1 spánok
🌟dlhé zaspávanie
🌟skoré ranné budenie
🌟odmietanie druhého spánku
🌟vynechanie jedného spánku
🌟na jeden zo spánkov je dieťa veľmi náročné uspať
🌟časté nočné budenie a bdenie v noci viac ako 2 hodiny

💛Ak máte problém uspať na druhý spánok, môžete prispôsobiť denné aktivity tak, aby ste malého človiečika trošku viac unavili a uľahčili tak uspávanie na 2 spánok. Na uspávanie budete možno musieť použiť nosič, prípadne inú formu zaspávania ako ste boli zvyknutí.

Ako na prechod na 1 spánok?
🌟Niektoré deti sa vzdajú prvého doobedného spánku nakoľko trvá veľmi dlho, kým na neho zaspia. Keď zaspia, tak je spánok veľmi krátky. V tom prípade posuňte druhý spánok na skorší čas.

🌟Prípadne, ak ľahšie zaspáva na prvý spánok a ťažšie na druhý, posuňte čas uspávania prvého spánku na neskôr o cca 15 - 30 minút a postupne naťahujte tento čas. Miesto druhého spánku môžete dieťaťu dopriať kľudnú, oddychovú aktivitu ako náhradu za spánok.

🌟Zmenu rovnako ako pri prechode z 3 spánkov treba robiť postupne. Budú sa striedať dni, kedy bude mať dieťa 2 spánky a dni, kedy bude 1. Toto obdobie môže trvať aj 2-3 týždne.

Zuzana Sláviková
holistická spánková poradkyňa
mail: ahoj@spinkajbabo.sk
web: https://www.spinkajbabo.sk
IG: @spinkajbabo