Aká môže byť príčina bolesti ošetreného zubu?

Zodpovedané
12. máj 2019

Dobrý deň,

mala som pomerne hlboký kaz na 17. zube a bol odstránený. Vznikla tam malá perforácia pulpy a na priame prekrytie bol použitý kalciumhydroxid (neviem presne v akej forme) a naň skloionomérny cement ako dočasná výplň.

Približne 5 mesiacov bolo všetko v poriadku, no asi pred dvoma týždňami som sa v noci zobudila na veľmi silnú, typickú pulpitickú bolesť vystreľujúcu do spánku. Po chvíli sa to upokojilo a odvtedy sa občas objaví tupá, pulzujúca, asi 20 minút trvajúca bolesť. Zub je vitálny, nereaguje bolestivo na poklep ani žiadny tepelný podnet.

Čo by mohlo byť príčinou tejto bolesti?

Mohla sa podložka resorbovať a samotný skloionomér dráždi dreň svojim kyslým pH?

Aké ošetrenie by ste odporučili?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kaz blízky drene umožní prienik baktérii do drene, čo spôsobuje dráždenie a zápal.

Použitie hydroxidu vápenatého má za úlohu okrem iného vyprovokovať tvorbu takzvaného dentínového mostíka, kedy sa dreňová dutina v mieste prekrytia zmenší, resp. oddiali od kazového ložiska, čím sa dreň chráni pred ďalším dráždením.

Skloionomérny cement tiež podporuje remineralizáciu zubného tkaniva. Čo sa týka bolesti po 5 mesiacoch, je možné že vám zub až teraz začína pomaly odumierať. Príčinou môže byť aj napr. pokles celkovej imunity, zvlášť v období chrípok. Dlho trvajúca bolesť je znakom nezvratného (teda nevyliečiteľného) zápalu drene. Najčastejšie sa táto bolesť objavuje večer alebo v noci, často vzniká pri chladovom podnete.

Ak sa bolesť objaví pri teplom podnete, ide často o zápal s tvorbou hnisu. Zub vám však môže postupne odumrieť aj bez bolestí, prejav nemusí byť vôbec žiaden, prípadne sa neskôr dostaví citlivosť pri zhryze alebo poklepe v dlhej osi zuba.

V tomto momente vám odporúčam len vyčkať. V prípade akejkoľvek zmeny - bolesť, citlivosť, zmena farby zubu, opuch sa dostavte na kontrolu k svojmu zubnému lekárovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská