Aké jedlo môžem jesť po chirurgickej extrakcii osmičky?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

na budúci týždeň mám ísť a extrakciu osmičky vľavo dole. Chcela by som sa informovať, ako sa na to pripraviť, čo robiť pred zákrokom a po zákroku.

Aké jedlo sa môže jesť a aké nie a či sa môžu jesť mliečne výrobky?

Koľko sa približne taká rana hojí?

Čo robiť v prípade, ak by začala rana krvácať?

Ďakujem a prajem pekný deň

Dobrý deň,

chirurgické odstránenie (odborne extrakcia) zubu múdrosti je pomerne náročný zákrok.

Telo sa musí s hojením extrakčnej rany samo pomaly vysporiadať a od vás sa očakáva, že mu v tom maximálne pomôžete tým, že dodržíte základné pokyny, ktoré vám stomatochirurg dá.

Pred zákrokom vyplachujte ústa deň-dva antibakteriálnou ústnou vodou, poslednýkrát môžete vypláchnuť ráno pred zákrokom. Znížite tým celkové množstvo baktérii v ústnej dutine.

Po zákroku 24hod už nevyplachujte, nakoľko sa v rane tvorí krvná zrazenina, ktorú nechcete vypláchnuť ani vycucať, ani si do rany nechoďte jazykom, aby ste ju nenarušili a rana nezačala opäť krvácať. Vyplavenie zrazeniny by mohlo vyvolať silné bolesti a zápal, takzvané suché lôžko.

Časom do rany vrastie sliznica a zrazenina vytvorí väzivové tkanivo, z ktorého neskôr vznikne kosť. Piť môžete cca hodinu po zákroku, jesť až po cca 4 hodinách. Vhodná je kašovitá nedrobivá strava, žiadne orechy, zrniečka, mak ani sezam, jedlo aj nápoje by mali byť vlažné.

Po zákroku si na líce prikladajte studený obklad, napr. vrecko mrazenej zeleniny zabalené v utierke a nelahajte si, ale držte hlavu vzpriamenú. V noci nespite na strane rany, dajte si na noc tabletku od bolesti, nie však s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napr. acylpyrín, aspirín), pretože môže zvýšiť krvácavosť rany. Neužívajte alkohol a nefajčite.

V mieste rany sa môžu tvoriť biele povlaky, čo je normálny priebeh hojenia, nesnažte sa ich zotrieť. Na čistenie zubov v okolí rany používajte mäkkú zubnú kefku, nie elektrickú, zuby dôkladne čistite. Po 24hod od zákroku môžete začať vyplachovať ústa (nie ranu) po jedle, použite buď vlažný odvar z repíka/harmančeka, alebo Curasept 220 ústnu vodu s obsahom chlorhexidínu.

Bolesti v okolí rany trvajú cca 4 až 7 dní. Najsilnejšia je bolesť večer/v noci v deň zákroku.

Ak bolesť pretrváva, prípadne sa stupňuje, alebo máte minimálne 2 dni teplotu nad 37,5 °C, ozvite sa svojmu zubnému lekárovi a príďte na kontrolu.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská