Aké sú liečebné možnosti u 15 mesačného dieťaťa, ktoré má meziodens v mliečnom chrupe?

Zodpovedané
22. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom možnosti liečebného postupu nadpočetného zubu v mliečnom chrupu. Synček má 15 mesiacov a má 9 zubov a ako 10. sa mu pred pár dňami prerezal bezprostredne nad 1. rezákom malý meziodens čiastočne prekrytý ďasnom.

Pôvodne na prehliadke u zubnej lekárky, keď bol ešte ďasnom prekrytý, tak bola konštatovaná len nedostatočná hygiena vedúca k opuchu ďasna. O pár dní na to sa prerezal.

Aké sú liečebné možnosti u tak malého dieťaťa?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prítomnosť nadpočetného zubu u dieťaťa je vývojovou poruchou.

V prípade "mesiodens" ide o nadpočetný zub umiestnený v strednej línií medzi prvými rezákmi (častosť výskytu do 2% v populácií).

V mliečnom chrupe ide o zriedkavý nález, naopak v trvalom chrupe ide o jednu z častých odchýlok. Na druhej strane, v mliečnom chrupe sa nadpočetný zub často prereže do ústnej dutiny, zatiaľ čo v trvalom chrupe zostáva v kosti a ďalej znemožňuje prerezávanie iných zubov.

Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa vždy skorá diagnostika. Pokiaľ sa nadpočetný zub v mliečnom chrupe normálne prereže, ale bez zaradenia do zubného oblúku, možno ho bezodkladne vytiahnuť.

Nateraz odporúčam sledovať proces prerezávania a dostaviť sa k zubnej lekárke, keď bude viac z korunky zubu vonku. Následne sa so svojou zubnou lekárkou dohodnete na postupe.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská