Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako dlho ma môže zub bolieť a dokedy môže trvať opuch?

Zodpovedané
Zuby
8. feb 2020

Dobrý deň,

v nedeľu ma celý deň bolel zub číslo 17. Bolel na dotyk a aj celkovo, len keď sa mi líco o zub oprelo
.
V noci som opuchla a ráno som bola u zubárky. Tá mi zub vyvŕtala, prečistíla nejakou ihličkou a postláčala ďasno. Hnis vytekal a nechala to otvorené. Nasadila mi ATB.

Na ďalší deň bol opuch už o čosi menší a bez bolesti. Večer to znovu začína pobolievať. Asi som si to podráždila pri stláčaní líca. Keď jem, tak ma to viac bolí. Opuch mi dráždi ďasno aj počas žuvania.

O dva týždne mám prísť na dorobenie zuba.

Ako dlho ma môže zub bolieť a dokedy môže trvať opuch?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko vám zubná lekárka nechala zub otvorený, hnis z ložiska infekcie má kadiaľ vytekať a preto by malo líce začať odpúchať. Hnis pochádza z infekcia v odumretom zube, teda jeho koreňovou systéme, pričom baktérie (ktoré ho vytvárajú) sa šíria cez otvory v hrotoch koreňov do kosti a odtiaľ cestou najmenšieho odporu pod sliznicu, pričom sa buď vytvorí výtok hnisu cez ďasno (volá sa to fistula) alebo sa zápal šíri ďalej do okolia a opuchnete.

Zubná lekárka vám predpísala antibiotiká, aby sa infekcia ďalej nešírila a kosť sa mohla pomaly hojiť. Ide samozrejme o proces hojenia, ktorý je u každého pacienta iný, takže sa nedá stanoviť nejaký presný čas, kedy budete bez príznakov (opuch, bolesť).

Zub si pravidelne čistite, aby sa vám ponechaný otvor neupchal, inak hnis nebude mať kadiaľ odtekať a opuch môže pretrvávať. Ak by sa vašej zubnej lekárke uvoľnil skorší termín, hláste sa na pokračovanie ošetrenia. Zdroju infekcie sa zbavíte až vtedy, keď bude zub adekvátne endodonticky ošetrený - bude mať prečistené, rozšírené a zaplnené koreňové kanáliky.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská