Ako dlho môže byť zub po vytiahnutí nervu citlivý?

Zodpovedané
12. dec 2018

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred dvomi dňami mi tahali nerv. Bolo to v pohode, žiadna bolesť, len citlivé miesto. Dnes mi ťahali nerv z ďalšieho zuba a musela som si vziať tabetku od bolesti. Vyzerá to tak, že si budem musieť dať aj ďalšiu tabletku. Na mieste, kde sa nerv ťahal, mám vložku.

Ako dlho môže byť zub po vytiahnutí nervu citlivý?

Veľmi pekne dakujem

Dobrý deň,

každý zub reaguje inak. Závisí to od pokročilosti ochorenia drene (nervu) a sile zápalu - buď len v kanáliku koreňa (odkiaľ vám "nerv ťahali"), alebo aj okolo zuba, či v kosti.

Pri silnom zápale nemusí ani lokálna anestézia hneď zabrať, ošetrenie teda nie je úplne bezbolestné a po ňom môžete pociťovať pobolievanie ešte 1až 2 týždne. Mierna až stredne silná bolesť po ošetrení koreňového kanálika je normálny jav. Silná bolesť môže signalizovať, že niečo z nervu ešte v koreni zostalo a zubného lekára je treba opäť navštíviť.

Vložka je dočasné uzatvorenie zubu, aby sa do jeho prázdneho vnútra nedostávala potrava, slina a baktérie a zubné tkanivo sa neničilo. Takáto dočasná výplň koreňa by sa do 6 až 8 týždňov mala nahradiť trvalou výplňou koreňa a korunku zuba treba uzavrieť plombou alebo (ak je zub deštruovaný) opláštiť keramickou korunkou.

Občas sa stane, že pacient na dočasné uzatvorenie koreňa reaguje príliš bolestivo. Vtedy sa odporúča si doma vložku vyškrabať (je to mäkký materiál), zub ponechať otvorený a opakovane sa dostaviť do zubnej ambulancie.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská