Ako dlho môžem mať liečivú vložku v zube?

Zodpovedané
31. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Bola som u zubárky a dala mi liečivú vložku. Keďže nastala situácia ohľadom koronavírusu, tak mi termín zrušila. Momentálne ju mám 5 týždňov.

Ako dlho ju môžem mať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako už iste viete, pre pandémiu vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, vám nateraz môže zubná lekárka poskytnúť len bezodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Teda vás prijme pre akútny stav, ako sú silné pretrvávajúce bolesti, kedy nezaberajú lieky proti bolesti, prípadne keby ste opuchli.

Váš stav v prípade akýchkoľvek ťažkostí najlepšie posúdi zubná lekárka počas telefonického rozhovoru a v prípade, že ho vyhodnotí ako akútny, objedná vás na presný čas na nasledujúci deň. Počas trvania pandémie SARS-CoV-2 vás zubná lekárka nemôže ošetriť s použitím nástrojov, ktoré striekajú vodu a teda tvoria aerosol (vŕtačka či ultrazvuk). Najčastejšie sa akútne stavy riešia predpísaním liekov proti zápalu a bolesti, ďalej predpísaním antibiotík alebo, pri závažnom stave, vytiahnutím zubu.

Výmena dezinfekčnej vložky alebo plnenie koreňových kanálikov sú plánované výkony, ktoré je potrebné odložiť na obdobie po skončení pandémie. Dezinfekčnú (liečivú) vložku máte prekrytú dočasnou výplňou, ktorá je drobivá a dá sa vyškrabať.

V prípade, že budete v zube cítiť silné tlaky, vyškrabte si ju a koreňový systém zubu tým uvoľníte. Môžu sa tam totiž kvôli baktériám tvoriť plyny alebo hnis. Toto je taká prvá pomoc na doma, ak vám bolesti prejdú, nemusíte ísť urgentne k zubnej lekárke, ale minimálne jej to oznámte telefonicky.

Pokiaľ nemáte silné bolesti, buďte trpezlivá. Ak by sa objavili silné bolesti alebo opuch, ozvite sa svojej zubnej lekárke telefonicky a nechoďte do ambulancie osobne bez predošlého dohovoru.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská