Ako je možné, že 7 ročné dieťa má z ničoho nič pokazené zuby?

Zodpovedané
25. okt 2019

Dobrý deň,

s mojím 7 ročným synom chodím dvakrát do roka na preventívnu prehliadku k zubárovi.

Pre pol rokom mu zubár našiel na 4 zuboch diery, ktoré vznikli v priebehu 6 mesiacov medzi kontrolami. Následne mu ich uzavrel výplňou. Vraj v tomto sa to tak robí, že to nie je diera na vŕtanie.

Včera, po 4 mesiacoch som si všimla, že na 3 zuboch má syn kaz. Je už viditeľný, nie je to len dierka. Myslím si, že teraz sa už vŕtaniu nevyhne a snáď sa mu mliečne zuby zachránia.

Ako je možné, že 7 ročné dieťa má z ničoho nič pokazené zuby?

Ako tomu predchádzať?

Zuby si čistí pastou Elmex 2x za deň, jedáva veľa ovocia a zeleniny. Nepije sladké nápoje, sladkosti papá iba občas.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

sklovina mliečnych zubov je v porovnaní s trvalými zubami menej odolná na pôsobenie kyslého prostredia v ústnej dutine, rýchlejšie podlieha odvápneniu.

Hoci sa to nezdá, ovocie obsahuje veľa cukru a jeho častá konzumácia môže prispieť k tvorbe bakteriálneho povlaku. Kyslé ovocie, napríklad citrusy, dokáže sklovinu priamo rozpúšťať. Po konzumácii ovocia odporúčam vypláchnuť ústa čistou vodou, čím sa kyseliny v slinách zriedia.

Detská pasta Elmex je kvalitná, no v prevencií vzniku zubného kazu je dôležitejšia správna technika čistenia. Deťom by mali rodičia dočisťovať zuby až do veku 12 rokov, nakoľko ešte nie sú samé schopné dôkladného čistenia.

Pasty s vyšším obsahom fluoridu sodného nie sú v tomto veku vhodné (z dôvodu rizika, že ich dieťa prehltne), preto vám odporúčam zvážiť remineralizáciu skloviny použitím krému GC Tooth Mousse, je na báze kazeínu a pokiaľ nie je váš syn alergický na mliečne bielkoviny, môže ho používať.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská