Ako liečiť bolesť po čistení kanálikov?

Zodpovedané
27. feb 2020

Dobrý deň,

dva dni ma bolel zub číslo 6 vpravo. Išlo o neznesiteľnú bolesť, kde už nezaberali žiadne a analgetiká. Bola som nútená ísť na pohotovosť. Tam mi zub otvorili, vyčistili kanáliky a dali nejakú teflónovu výplň, ktorú mám v prípade bolesti vybrať.

Z tej šestky má bolí aj mandla a kosť, kde je 6 vsadená.

Je to v poriadku?

Mám ísť radšej po antibiotiká?

Na prípadné bolesti po endodoncii mám predpísaný Flektor.

Ďakujem

Dobrý deň,

antibiotiká zubný lekár väčšinou predpíše len v prípade opuchu či zvýšenej teploty, nepredpisujú sa pri každom endodontickom ošetrení a nezaberajú na bolesť.

Šírenie bolesti do okolia zuba, hrdla, ucha či líca je pri akútnom zápale zubnej drene stoličiek bežné. Nakoľko išlo o urgentné ošetrenie na pohotovosti, je možné že v systéme koreňových kanálikov zubu ešte pretrváva časť infikovaného tkaniva a bolesť môže pretrvávať, prípadne sa stupňovať. Zubný lekár vám počas ošetrenia odstránil infikovanú zubnú dreň (nervy) a koreňové kanáliky vyplnil dezinfekčnou pastou, tú prekryl kúskom teflónu a dočasnou výplňou.

V prípade silných bolestí a pociťovania pnutia či tlaku v zube si viete uľaviť tým, že dočasnú výplň vyškrabete a tým systém koreňových kanálikov otvoríte, čím tlak povolí.

Flector EP Rapid je protizápalový liek vhodný na pooperačnú bolesť, zápal a opuch najmä po stomatologických chirurgických výkonoch.

Ak by vaše bolesti pretrvávali, môžete po jeho dobratí siahnuť aj na iné lieky proti bolesti (napríklad paracetamol či ibuprofén). Dostavte sa čo najskôr k svojmu zubnému lekárovi, aby v ošetrení koreňových kanálikov pokračoval, čím odstráni zdroj infekcie a urýchli liečenie zápalu v kosti.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská