Ako liečiť bolesti zubov u 5,5 ročného syna?

Zodpovedané
6. mar 2020

Dobrý deň,

môj 5,5 ročný syn má ešte všetky mliečne zuby. Žiaden sa mu nekýva.

Mal 2 väčšie kazy, ktoré boli neošetrené. Od polovice decembra sa sťažoval na bolesti oboch uší. Po ORL stránke má ušká v poriadku

ORL navrhla ako príčinu problému zuby. Jeden kaz dole na mliečnej 5-ke mu bol hneď rozvŕtaný a ostal otvorený. Minulý týždeň, po dvoch mesiacoch mu zubárka musela zub vytiahnuť.

Na bolesť uší povedala, že mu rastú horné trvalé šestky. Na RTG je vidieť aj to, že horné mliečne zúbky už majú pohltené korene a tlačia sa mu aj trvalé zúbky. Dole ešte nie. Bolesti uší pretrvávajú každý deň. Raz ho bolí jedno uško, raz druhé, alebo obidve naraz. Už ho hlava z toho občas bolí. Niekedy je to slabšie, že ho to prejde. Inokedy musím dať Nurofen. Zubárka povedala, že kým sa šestka prereže, bude to trvať 2 - 3 týždne. No jeho bolia uši už 2,5 mesiaca a ďasná sú stále neporušené.

Čo nám odporúčate?

Dokedy ho budem musieť dopovať Nurofenom?

Na koho sa máme obrátiť a aké vyšetrenie máme žiadať?

Prikladám TTG (červenou označený zub dole je už vonku, zelenou je ešte neošetrený kaz).

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

prvé trvalé stoličky sa prerezávajú štandardne medzi 6. a 7. rokom života dieťaťa. Podľa priloženej OPG snímky sa u vášho syna prvé trvalé stoličky v sánke už prerezali a ich korunky dosahujú výšku mliečnych stoličiek. V hornej čeľusti tomu tak nie je, hrbčeky žuvacej plôšky trvalých stoličiek sú niekde v oblasti krčka mliečnych stoličiek a prekrýva ich ďasno.

Prerezávanie trvalých stoličiek u dieťaťa vo veku približne 6 rokov môžu sprevádzať viaceré nepríjemné príznaky, ako napríklad citlivosť až bolesť a opuch ďasien, bolesť čeľuste, ucha a hlavy alebo prihrýzanie si líca.

Bolesť ucha je najčastejšie bolesťou čeľuste, ktorá vystreľuje do ucha, nejedná sa teda o infekciu v uchu spôsobenú prerezávaním sa zubov. Nemá to súvis ani so stupňom ústnej hygieny či prítomnosťou kazov na mliečnych zuboch.

K prerezávaniu zubu dochádza rastom jeho koreňa a tento rast neprebieha rovnakým tempom, kvôli čomu je ťažké odhadnúť, koľko bude ešte trvať až sa zub cez ďasno prereže.

Bolesť ucha z prerezávania zubu by mala byť dočasná a možno ju tlmiť napríklad pôsobením chladu na ďasno (chladné jedlo, napr. zmrzlina), gélmi na ďasná pri prerezávaní zubov (chladivý aj analgetický účinok) alebo liekmi proti bolesti.

Ak však bolesť pretrváva, zubný lekár by mal dieťa vyšetriť na vylúčenie infekcie a s ňou súvisiaceho zápalu v mieste prerezávania a ďalej vás odporučiť na vyšetrenie k pediatrovi.

Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská