Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť opakujúcu sa fistulu u dieťaťa s tachykardiou?

Zodpovedané
Predškolák (3 - 6 rokov)Zuby
3. jan 2020

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcérka má mŕtvu mliečnu štvorku, ktorú má otvorenú od mája. Pravidelne ju čistíme,vyplachuje ústa ústnou vodou. Už tretíkrát sa jej opakovane vytvorila fistula.

Pani doktorka jej vždy zub prečistí. Pred týždňom to mala už moc veľké, tak jej to niečím aj akoby vylúpila. Takou akoby lyžičkou a zub prečistila. Bol čistý. Dnes sa jej vytvorila znova.

Dcéra je kardio pacient, má tachykardiu. Máva záchvaty, pri ktorých je hospitalizovaná a podáva sa jej adenozin. Naša lekárka odmieta zub vytrhnúť.

Má význam jej ho držať v ústnej dutine?

Nie je normálne, aby sme každý týždeň chodili za lekárkou na čistenie a myslím, že do výmeny za trvalý jej aj tak nevydrží. Každá infekcia je pre ňu nebezpečná a myslím, že naša lekárka to berie na ľahkú váhu.

Preto by som sa toho zuba najradšej zbavila.

Ako by ste postupovali?

Mám jej ho dať vytrhnúť v nemocnici?

Treba ju uspať?

Môže sa jej spustiť tachykardia pri danom výkone?

Príčinu spustenia nevedia lekári. Zatiaľ sa jej to stalo vždy v kľude.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

opakujúca sa fistula je znakom pretrvávajúcej infekcie v oblasti hrotov koreňov daného zubu, v ložisku infekcie sa vždy po určitom čase nahromadí hnis, ktorý sa cestou najmenšieho odboru šíri cez kosť pod sliznicu a fistulou vyteká von.

Baktérie v ložisku infekcie prežívajú, množia sa a krvnou cestou sa vedia dostať aj ďalej do tela, čo je v prípade vašej dcérky nežiadúce. Nakoľko píšete, že spúšťače tachykardie sú u vašej dcérky neznáme a zároveň sa dcérka nechá opakovane u zubného lekára ošetriť bez toho, aby sa jej stav zhoršil vplyvom strachu či stresu, odporúčala by som zúbok vytiahnuť.

U dcérky je možné na znecitlivenie použiť lokálne anestetikum bez vazokonstrikčnej látky (sťahujúcej cievy), ktoré je vhodné najmä pre cirkulárne labilných pacientov.


Želám krásny deň,
MDDr. Alena Záhumenská